PDA

Pogledati punu verziju : Q: Borderi, gde ste? , A: Evo ostrimo kantne!



Spiridon
06.04.2004, 13:57
Pocinjem ovo da pisem, i pitam se koliko ima smisla...
U svakom slucaju, nesto mi govori da ce biti rasprave

Ne znam koji procenat posetilaca ovog foruma spada u kategoriju bordera pocetnika, ali sudeci po utiscima sa planine ima ih poprilicno.
E sad, nemojte pogresno da me shvatite, nemam ja nista protiv Borda i Bordera, ali...
Cini mi se da preveliki broj tih ljudi smatra da je dovoljno imati dasku i kul jaknu, da bi se osecali extremno. 99,9 % bordera kod nas nema pojma kako se to radi. Ljudi, platite skole. Svaki put kad se penjem zicom vidim gomile likova koji se bukvalno kotrljaju niz padinu i u najboljem slucaju oru (ionako nedovoljno pripremljenu) stazu. (ovo me ipak najvise boli) Bord nije predvidjen za to. Kako se bre ne smore od otklizavanja niz najveci deo padine. Ne znam kakve su nam skole, ali bi verovatno ipak nesto naucili od instruktora.

Nemojte pogresno da me shvatite, nisam od onih: "bezi mali, kvaris mi sneg"- likova, ali moram da primetim poprilican jaz izmedju stava i realnih kvaliteta nasih bordera... Ne mora svaki da bude sampion i kralj half pipe-a ali bre naucite da vozite to cudo a ne da se smarate. Stvarno sumnjam u taj osecaj uzivanja i slobode pri pokretima koje vi izvodite...

Mozda im je dovoljno da izgledaju kako izgledaju ?
Mozda sam ja samo navikao na iste takve likove na skijama ?
Nemam pojma.. u svakom slucaju eto vam teme za forum...

Mrmot
06.04.2004, 23:44
mali dodatak na inace fin opis bordera

kako ja kapiram bordere [manje vise slike koje gledam vec godinama]

slika 1. borderi cuce u snegu pored staze [nejcesci utisak o borderima]
slika 2. borderi riljaju niz stazu [naravno poprecno okrenuti]
slika 3. border koji se razbija u oblaku snegu [a tek sto se pustio malo]
slika 4. borderi se loze u redu na zici [posle cele ove katastrofe]
slika 5. mozda tek ovde dolazi poneki lik koji ima ideju sta radi...

sve u svemu po sezoni mogu na prste jedne ruke da nabrojim bordere koji me oduseve znanjem, stilom ili sa makar dva spojenja zaokreta

moj skromni savet: ljudi manje se lozite, vise u vezbajte, bice vam lepse; voznja borda kao i skijanje nije mucenje vec zabava

P.S. inace i ti borderi koji nesto znaju su uglavnom ranije vozili skije... koliko da se ne plase strmine

laki
07.04.2004, 11:29
Prvo i osnovno Borise totalno si pogrešio sobu gde postavljaš temu.

Drugo, ovaj topic je tipičan primer jednog prosečnog balkanca (u lošem smislu reči)... Čim se neko razlikuje od vas, 'daj da ga naružimo...' Smešni ste obojica, izgleda da spadate u onu ekipu skijaša koja se smeje ljudima na stazi kada padnu i dobacuju nešto tipa 'ima'l jagoda?'

Po tvojoj priči Borise, skijaši super voze kod nas, a i ako ne voze 'oguglao si na njih'. Dečko, ili gospodine, šta god, idi do Italije pa ćeš videti kako se skija!!!

Dotle, ako možete pomoći ljudima, pomozite, ako ne onda gledaj svoja posla...

U ostalom, glupo mi je da trošim vreme i objašnjavam nešto. Samo poručujem probajte, pa ćete videti (i znati) zašto je svaki pad i svaki trik koji izvedeš sa boardom tako dobra stvar... Kao što kažeš Mrmote to je uživanje... Ali na kvadrat!

Btw, ja sam skijao aktivno oko 6 godina, ali kad sam probao board...

Borise, slažem se sa dubokim poštovanjem, samo u vezi jedne stvari;
tvoj topic stvarno nema smisla...

Spiridon
07.04.2004, 13:10
Prvo... da pogresna je soba kompletno, ali nisam nasao ni jednu koja se ne tice Ski centara, Ski opreme, i samog ski foruma. Potrebno je otvoriti i neku koja se tice ovakvih diskusija. Npr: Tehnika Skijanja
Neko je u komentarima o forumu rekao da je bilo krajnje vreme da se okupe ski entuzijasti. Pa necemo valjda samo da pricamo o zicama na Kopu.

Elem, nije mi bila namera da besciljno pljujem po borderima...Meni licno oni ne smetaju. Ja samo hocu da nadjem nacin da se tim ljudima pomogne da nauce da voze. Jer zaista 99% njih to ne zna. U principu sam ovo zapoceo da bi se mozda kod nas jednog dana podigao kvalitet tog sporta. Da li to nema smisla. Ili mozda smatrate da gresim u proceni.
Kada ste poslednji put na stazi videli Bordera koji je spojio par krstenih zaokreta?

Spadam u one koji pomazu ljudima na stazi, ne guraju se po torovima itd.
I ne zelim da se ove dve stvari mesaju. Kultura na stazi nema veze sa tehnikom skijanja. Ona se podrazumeva (bar bi trebalo).
S'druge strane, sasvim je ok pricati o nedostacima u organizaciji nekog sporta. Mislim da mnogi poistovecuju voznju borda sa svim onim sto u stvari i nije voznja. Svi smo svedoci da toga puno ima i kod skijasa (Kopaonik), ali ne u tolikom procentu.

Obracam se upravo Borderima koji znaju da voze. Pokusajte bar ovde da objasnite mladjim narastajima kako se to radi. I cemu sve to sluzi...

Za lakija - naravno da znam da je svaki pad i trik dobra stvar, dobro je i na skijama. Ali ja ovde ne pominjem ljude koji znaju da Borduju, vec one koji se plase pada, i lagano grebuckaju niz stazu. Ko jos smatra da se to moze nazvati uzivanjem. A to se desava i ljudima koje iz godine u godinu vidjam gore. Nema napretka. Pa neka se potrude oni koji smatraju da to znaju da rade da pomognu i slabijima. Da vozim bord, jos pre bih pokrenuo ovaj topic.
U skijanju se jos nesto i radi, a bord je prepusten "likovima" koji snowboarding predstavljaju kao nesto sto se strasno brzo uci. Pa po mom misljenju, to vazi samo za one koji su pre toga skijali. Oni koji se skijama nisu navikli na brzinu, imaju ogromne probleme da prevazidju strah.
O tome ja pricam !!! Ljudi gube poentu borda.

Codex
10.04.2004, 03:12
Boris:Ljudi, platite skole.


Brate,totalno se slazhem sa tobom,ali nisi mozhda razmishljao da neki ljudi nemaju kesha za to,razmisli o tome...

I josh neshto,shta ti znachi ona poruka ispod nicka "Nikad vise Kopaonik" :?

laki
12.04.2004, 18:33
Tako je Codex, narod ovde jednostavno hronicno pati od nedostatka novaca, ali to je vec tema za neke druge forume...
Poenta je sledeca ako mozes da POMOGNES, OHRABRIS, PODSTAKNES bilo koga, UCINI TO, a ako ne, onda jednostavno iskuliraj...

Ali brate, draze mi je da gledam krdo klinaca kako svojim (bilo kojim daskama) oru sve zive staze i besciljno se lomataju, nego da ih gledam kako kloshare na ulazu od nekog solitera... CAPISCO?!

A sto se tice pomaganja, ne brini se, medju boarderima vlada takvo raspolozenje kakvo medju skijasima nece uskoro (bar iz mog iskustva).

Reci mi samo, Borise, kad si poslednji put zastao na stazi i posavetovao nekog skijasa pocetnika (ima ih mnogo, a takodje su bez instruktora...) kako da drzi stav, prebacuje skije, itd...

Veruj, boarderi su druga prica, ali kao sto rekoh... Treba se usuditi i probati, a onda te docekuje sasvim drugaciji svet...

Pozdrav!

sveta
14.05.2004, 15:58
Ove godine je po prvi put kod nas odrzan seminar za zvanje ucitelja borda i mogu da kazem da nisam ocekivao da kod nas ima toliko dobrih bordera!Tako da od sledece godine imate skolu i mogu slobodno da kazem dobre ucitelje! :wink:

Codex
16.05.2004, 14:44
Tako je Codex, narod ovde jednostavno hronicno pati od nedostatka novaca, ali to je vec tema za neke druge forume...
Poenta je sledeca ako mozes da POMOGNES, OHRABRIS, PODSTAKNES bilo koga, UCINI TO, a ako ne, onda jednostavno iskuliraj...

Ali brate, draze mi je da gledam krdo klinaca kako svojim (bilo kojim daskama) oru sve zive staze i besciljno se lomataju, nego da ih gledam kako kloshare na ulazu od nekog solitera... CAPISCO?!

A sto se tice pomaganja, ne brini se, medju boarderima vlada takvo raspolozenje kakvo medju skijasima nece uskoro (bar iz mog iskustva).

Reci mi samo, Borise, kad si poslednji put zastao na stazi i posavetovao nekog skijasa pocetnika (ima ih mnogo, a takodje su bez instruktora...) kako da drzi stav, prebacuje skije, itd...

Veruj, boarderi su druga prica, ali kao sto rekoh... Treba se usuditi i probati, a onda te docekuje sasvim drugaciji svet...

Pozdrav!
Upravu si..

Spiridon
17.05.2004, 14:27
Pa, ocekivao sam u stvari neki komentar tipa ovog sto je sveta napisao.

hvala...

obracam paznju na reci: PO PRVI PUT

I jos nesto: zasto nisi ocekivao da kod nas ima toliko dobrih bordera? Mozda zato sto ih ne vidjas bas svaki dan ili...?

sveta
19.05.2004, 01:59
Zasto bre nikad vise kopaonik?Pa dobro jesu lenstine i pomalo bezobrazni ali naucice lekciju pre ili kasnije jer ako ovako nastave za3-4 godine niko vise nece ici na kop bar ne zbog skijanja.Sto se borda tice ja ga slabo vozim ali moj komsija je bio prvak srbije tako da znam po nesto sto se tehnike tice.Kod nas se bord vozi uglavno otklizavanjem i moze lako da se primeti da je vecina bordera samouka!Bord je laksi za ucenje u pocetku,tako da vecina samo to i zna (kao plug u skijanju).Ovi sto sam ih zimus gledao na kopu su me pozitivno iznenadili!Vise naucis za 7 dana skole nego za20 dana solo to vazi i za skije.Tako da ne treba zaliti pare(ako ih imas) za skolu!Nadam se da ce za neku godinu i bord skola da dostigne neki pristojan nivo!

laki
09.07.2004, 14:26
99,9 % bordera kod nas nema pojma kako se to radi. Ljudi, platite skole... ...ali bre naucite da vozite to cudo a ne da se smarate. Stvarno sumnjam u taj osecaj uzivanja i slobode pri pokretima koje vi izvodite...

Dechko, ti si u problemu... Ha, ha, na soma bordera kod nas, dodje jedan koji ''neshto zna'' po tvojoj proceni... Jeah! Kakav kriterijum!

C, c , c jesi li razmishljao da se angazhujesh kao sudija na sledecem Extreme games???

Mada, mislim da bi retko ko dobio pozitivnu ocenu posle tvoje uvodne vozhnje... Bas sam se lepo nasmejao, ne zameri; gde su mladi tu je i shala...

Aj'!

P.S. Codex, pocheo si da spamujes...

Codex
11.07.2004, 03:19
:) vazi :D

Spiridon
10.08.2004, 17:08
Dechko, ti si u problemu...

Ovaj... momak... kontrolisi recnik.

Jel mogu da pogadjam. Obojica imate oko 18 - 22 godine. Da li ste culi za pojam konstruktivnog dijaloga. Mada kad bolje razmislim, vecina nesuglasica potice od pogresnih definicija, prema tome, voleo bih da mi neko definise sta znaci dobro bordovanje. Mozda ja grdno gresim kad ocekujem da se bordom izvodi nesto vise od otklizavanja...

I nije mi jasno zasto vas dvojica ovo shvatate toliko licno. Mozda se pronalazite u opisu???
Ja nigde nisam rekao da su borderi losi ljudi, samo da mahom ne znaju da koriste doticnu spravu.

laki
18.08.2004, 19:16
Hehehe, vazhi 'MATORI' :roll: ... Inace imam 11 godina i suvishe sam mlad za teoretisanje...

Mislim da je tema vec odavno besmislena, ako neko u opshte ceni mishljenje jednog nestashnog dechaka... Sto se tiche rechnika, Chiko, vec nas kategorizujete da smo 'matori' izmedju 18-22 god... Ali odavno sam off topic...
:idea:


Slatki snovi...