PDA

Pogledati punu verziju : bootfiting



Grazer
19.12.2006, 16:03
neznam da li je ovo vec negde pominjani ali me interesujue.naime da bi se izbeglo ono zuljanje pancerice prvih par skijaskih dana radi se bootfiting?ili nesto drugo?Ako je nesto drugo sta?Ako je booting sta je tacno to,kako se radi?Jel to mora u servis da se nosi ili mogu ja to sam?Ako uradim u servisu koliko dugo to drzi,dok oblik ne popusti ili sta vec?Dajte neke informacije o tome?

tataratira
20.12.2006, 08:53
daću ti broj momka u Pančevu, kući mi je, koji je meni to uradio
slao sam dva puta pancerica iz Sarajeva, inače su bile Medium Fit
a ja slao po mami pa mi je prvi put onako od oka prosirio ali nedovoljno
pa sam onda olovkom iscrtao taban na A4 papiru i po tome mi je prosorio
bas taman, a prosle sam se godine patio sa njima iz dana u dan


kažu da i neko na Bjelasnici radi ali to se moras raspitati

CrazyKong
20.12.2006, 09:19
neznam da li je ovo vec negde pominjani ali me interesujue.naime da bi se izbeglo ono zuljanje pancerice prvih par skijaskih dana radi se bootfiting?ili nesto drugo?Ako je nesto drugo sta?Ako je booting sta je tacno to,kako se radi?Jel to mora u servis da se nosi ili mogu ja to sam?Ako uradim u servisu koliko dugo to drzi,dok oblik ne popusti ili sta vec?Dajte neke informacije o tome?

Ne bih da se mesam, ako je upitanju vrlo malo zuljanje... cini da ako bi sad uradio bootfiting onda bi ti kasnije cipela bila velika....sto ne verujem da ti je cilj.
Predlazem da izdrzis par dana skijanja pa da vidis...
U BG mislim da niko ne radi....Inace na nasim prostorima postoji lik u Zagrebu koji to radi...znam da nije jeftin.

tataratira
20.12.2006, 09:36
ma u principu svaku pancericu bi trebalo prilagoditi stopalu, pogotovo ako je specificno

tako imas uske, srednje siroke i siroke modele, ja sam svoj sa srednjeg prepravio na siroki (sirina stopala)

Grazer
20.12.2006, 13:15
pancerica je komotna,jako nego otprilike prva dva dana osetim stiskanje na najsirem predelu stopala a treci je vec nestalo pa sam mislio kako to da izbegnem.Cini mi se da ne bi bilo lose pre skijanja jednom dvaput obuci pancericu i dobrih nekoliko sati u njoj setati

tataratira
20.12.2006, 13:57
uzmi fen, izvadi ulozak, zagrijes ga maksimalno kolko mozes fenom
i neka se ohladi na nozi...samo ulozak

ako i nakon toga osjetis da bridi stopalo ne gine ti bootfiting
mada ga ja preporucujem svima, tesko da imas "univerzalno" stopalo

stekan
20.12.2006, 17:17
Tataratira, treba li nakon zagrijavanja fenom vratiti uložak u pancericu, pa onda da se hladi u obuvenom stanju sa kopčama osrednje stegnutim?

ThE_MaN
20.12.2006, 18:25
Sa heat modelingom treba biti obazriv iz par razloga:
Savki proizvođač u svojim ulošcima ima različite smese koje se na različit način modeluju.
Neki se greju samo jednom 5min. dok se drugi greju 2x po 15 min. pre modelovanja itd.
Temperature na koje reaguju smese u ulošcima se takođe različite.
I veoma se lako može desiti da se smesa pregreje i samim tim se upropasti uložak.

Najbitnije je doći do proizvođačkih podataka kojim se temperaturama izlažu ulošci i koji su vremenski intervali izlaganja toploti. Naravno zatim da li se uložak vraća u čizmu ili samo ostaje na nozi dok se ne oblikuje (najčešće uložak ostaje na nozi do kraja hlađenja-oblikovanja)...

Ja sam obično dolazio do takvih podataka na stranim forumuma
, ili na forumuma samih proizvođača.

Najbolja situacija je ako uvoznik ili distributer ima HMU (heat modeling unit) ili EMU (eva modeling unit) pošto sve se sa modelovanjem u kućnoj radinosti gubi garancija i nije zagarantovan uspeh!

Prema tvrdnjama nekih proizvođača do istih rezultata se može doći i nošenjem cipela neki duži period u kući. Par sati nošenja cipela i kretanja sa istim po kući.

tataratira
21.12.2006, 07:19
Tataratira, treba li nakon zagrijavanja fenom vratiti uložak u pancericu, pa onda da se hladi u obuvenom stanju sa kopčama osrednje stegnutim?

znaš da sam ja radio to prosle sezone, fen pa obuci-skini i tako i svim varijantama, ali na kraju sam zakljucio da se fenom moze samo "razglaviti" ulozak...mada sam ja to radio i sa plastikom ali nema nekih primjetnih efekata prije bootfitinga

po mom skromnom misljenju samo ulozak, ovo sam ja prije nacuo pa razradjivao teoriju ali meni je falilo po par mm sa svake strane najsireg djela stopala

stekan
21.12.2006, 08:37
Slažem se da fen ima smisla koristiti samo za uložak, ali kad se uložak ugrije, treba ga vratiti u pancericu i onda obuti. Na taj način se uložak oblikuje prema nozi i pancerici. Npr. ako je problem u skočnom zglobu, nošenje samo uloška nema efekta, jer je uložak mekan i ne vrši dovoljan pritisak na zglob da bi se materijal uloška oko zgloba oblikovao.

djceko
21.12.2006, 10:09
pancerica je komotna,jako nego otprilike prva dva dana osetim stiskanje na najsirem predelu stopala a treci je vec nestalo pa sam mislio kako to da izbegnem.Cini mi se da ne bi bilo lose pre skijanja jednom dvaput obuci pancericu i dobrih nekoliko sati u njoj setati

ja mislim da nije problem u velicini i obliku pancerice. inace bi to trajalo i treci dan, cetvrti itd... samo treba noga da se navikne i da prestanu ti bolovi.

i ja svake sezone na pocetku imam iste probleme i delimicno ih resavam prethodnim nosenjem cipela po kuci. a jos efikasnije je ako otkopcavam pancerice svaki put kada idem na zicu i ako svake toliko napravim pauzu:cug:

pozz

tataratira
21.12.2006, 10:10
ja sam opet mislio da se ne moze rasiriti ako ga stavim u vec uzak kalup, u nasem slucaju pancericu koja mi je ionako mala tj uska...nema logike iako se slazem da se treba formirati ulozak i sa druge strane u odnosu na plastiku i kopče

meni je bridila noga samo od uloska na njoj, bez plastike
duzina super, sirina broj manje..slab osjećaj oslanjanja u zavoju
pogotovo sto stopalo bridi a nakon 2 utrne
pa se opet nije rasirilo

Grazer
21.12.2006, 12:03
probacu to s femom,necu ni vaditi ulozak,uvalim fem u pancericu,zagrijem maximalno pa obujem.I koliko onda da je nosim?I koliko puta da ponavljam grijanje?I nakon tog grijanja koliko dugo drzi oblik tj.ako je oblikujem 7 dana pre skijanja jer nece otpustiti do izlaska na stazu,koliko dugo drzi taj postignuti oblik???

stekan
21.12.2006, 12:17
Trebaš nositi pancerice dok se ne ohlade. Pretpostavljam da je pola sata dovoljno. I bez zagrijavanja bi se uložak nakon nekoliko dana skijanja formirao prema tvojoj nozi, ali sa zagrijavanjem će to ići brže. Meterijal u ulošku koji se formira prema nozi i koji je osjetljiv na toplotu se nalazi samo oko zglobova i pete.

Grazer
21.12.2006, 13:41
ok,pa znaci da ponovim jedno 2-3 puta ali koliko to dugo drzi to mene intersuje.Kad jednom to napravim cizma je spremna za uvek ili otpusti ako je nenosim za dan,dva???

stekan
21.12.2006, 13:48
Mislim da ne treba ponavljati više puta. Kad se ta masa jednom formira, trebalo bi tako da i ostane od sad, na dalje i u buduće.

Grazer
21.12.2006, 18:23
hajde bas cu pokusatipa da vidim,javicu kako je proslo

Grazer
05.01.2007, 00:28
odlucio sam da ne pokusavam sam,i ovako idem na skijanje u Austriji pa cu ih ovde dati na buting

ThE_MaN
05.01.2007, 17:12
Naj pametnija odluka!