Utisci i Reportaže Gazex - Sistem za kontrolisano izazivanje lavina

Gazex - Sistem za kontrolisano izazivanje lavina

| 09.10.2015. | skijanje.rs
gezex480x292

Mnogi koji su skijali u evropskim ski centrima primetili su neobične cevi  velikog prečnika u obliku lule okrenute na dole, koje se obično nalaze negde na nepristupačnim terenima iznad skijaških staza. Dok skijamo, nikada ne vidimo da imaju neku finkciju, i tim pre izazivaju pažnju i pitanje cemu služe?

Radi se Gazex sistemu za kontrolisano izazivanje lavina. Ako ima potrebe, aktiviraju se u vreme kada skijalište ne radi sa ciljem izazivanja kontrolisanog pokretanja nagomilanog snega iznad skijaških staza, da se nebi taj nagomilani sneg pretvorio u nekontrolisanu lavinu tokom skijaškog dana kada ima puno skijaša na stazama i time ugrozio njihovu bezbednost.

Gazex sistem je dizajniran i proizveden 1988. godine od strane francuske firme T.A.S. koja je deo MND grupe i do sada se pokazao kao najbolji ikada razvijen sistem daljinskog kontrolisanog aktiviranja lavina.

Princip rada Gazex sisteme je da se izazove eksplozija smeše kiseonika i propana u ovim cevima u obliku lule - eksploderima, postavljenim u gornjim rizičnim zonama skijališta. Cev eksplodera je izradena od čelika visoke čvrstoće koja je i pocinkovana zbog zaštite od korozije, zapremine od 0,8 do 3 m3. Ekploderi su povezani sa rezervoarima gasa sa kapacitetima dovoljno velikim da mogu da rade tokom cele zimske sezone bez dodatnog punjenja. Kada gasna smeše eksplodira, sila eksplozije je usmerena na napadali sneg, proizvodeći efekte:
 - Direktnog potiskivanja snega pod otvorom eksplodera
 - Udarni talas koji koji pravi polje povišenog vazdušnog pritiska, a zatim polje negativnog pritiska koje podiže okolni snežni pokrivač.

U zavisnosti od zapremine eksplodera i konfiguracije terena udarni talas, odnosno ostvareni pritisak ima jačinu i do 25 Mega Bara delujuci na površinu 30 do 90m u prečniku.

Prednosti ovog sistema su:
 - Kratko vreme aktiviranja, 2 do 3 minute po eksploderu,
 - Optimalna sigurnost za rokovaoce sistemom jer se ne nalaze u blizini zone opasnosti. Akiiviranje se obavlja daljinskim upravljanjem.
 - Jadna baza sa rezervoarima za gas može da opslužuje i do deset eksplodera. To znači i da se oni mogu progresivno dograđivati tokom godina.
 - Niska cena eksploatacije - jedna eksplozija za utršak gasova košta od 6-20 evra u zavisnosti od velicine eksplodera.
 - Sistem je lak i jednostavan za korišcenje.

Eksploderi su sa baznom stanicom sa tankovima za kiseonik i propan povezani polietilenskim cevima ukopanim u zemlju ili fiksniranim na stene do udaljenosti od 500m od baze. Bazna stabica je opremljena gromobranskim jarbolom na kome su vremenski senzori i antena. Tu je i potpuno autonoman strujni agregat koji koristi solarnu i energiju vetra.

Sistem je daljinski kontrolisan, kao i parametri odnosa gasova u eksplozivnoj smeši. Samo aktiviranje je zaštićeno sa nekoliko nivoa pristupnih kodova. Ako nema vizuelnog pristupa, seizmometari za merenje potresa tla su standardna oprema koji obezbeđuju potvrdu da je eksplozija obavljena.

Postoje još dva sistema, Daisybell, gde je ceo sistem zakačen na uže helikoptera koji ga postavlja na kritičnu lpokaciju i aktivira, ili O'bell gde helikopter postavlja uređaj na odrovarajući predhono postavljen lanser na terenu.

Najviše Gazex sistema je instalirano u ski centrima Francuske, Austrije i Švajcarske.
Recimo, u Val Thorensu je instalirano 62 Gazex eksplorera, u Alpe d'Huezu 64, u Meribelu 70, u Isola 2000 ski centru 24, u Tignesu 32, u Val d'Iseru 33, u Paradiski domenu 32, u Pra Loupu 6, La Norni 12, ... U Sloveniji u ski centru Bovec-Kaninu ih ima 3 a susednoj Sella Nevea u Italiji  16.

VIDEO:

Princip rada:


Kako izgleda na licu mesta:


 

Komentari