Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: Durmitor 2017/2018

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano Durmitor 2017/2018

    Eto, red je da i za ovu sezonu neko otvori temu, a ja se nadam da će se neko javiti i sa ličnim utiscima sa Durmitora. Ja za "svečano otvranje" mogu samo da ostavim novinarski tekst koji jako lepo objašnjava zašto su teme vezane za skijanje na Durmitoru tako "mršave"...
    Iskreno se nadam da će se u skorije vreme nešto promeniti nabolje jer me klinci već godinama mole da ih vodim na Savin Kuk na skijanje.

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Isto na Durmitor odem leti a zimi, bio sam jednom, ne znam šta bih tamo radio. No svejedno, mislim da je promašaj toliko insistiranje na poređenju sa Kopaonikom. Kopaonik ima mnoge komparativne prednosti, a nije ni tačno da je pre tri-četiri decenije bio običan "breg" u poređenju sa Žabljakom. Ali očito da ski centar na Durmitoru jeste jako devastiran.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.074

    Podrazumevano

    Durmitor je imao veliku tradiciju u skijanju, imali su svašta pre drugih, žičare, ski liftove, veliku školu skijanja pa čak (za to vreme) i skakaonice za ski skokove.

    U to vreme je Žabljak bio veliki centar, nalazi se na velikoj nadmorskoj visini, a i politički je imao veliku podršku i zato se razvijao.
    Sada je situacija potpuno suprotna, i zato i velika žal za prošlom slavom u tekstu (a najbliže uspešno skijalište za reper je Kopaonik)... U devedesetim je celokupno skijanje na našim prostorima bilo u zapećku, ništa se nije radilo nigde a situacija na Durmitoru je ostala kao pre devedesetih.

    Dok se u Srbiji radilo dosta, pokrenulo se i u BiH a očigledno bi ljudi voleli (što je i logično) da se pokrene i u CG.

    Nema u turizmu nekih velikih tajni, pa tako i u zimskom turizmu.....

    I za kraj:

    http://www.skijanje.rs/istorija/isto...-na-durmitoru/

  4. #4
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Nikada nisam čuo da je bilo reči o tome da na Durmitoru postoje tereni za alpsko skijanje na koje bi se skijalište moglo proširiti, izvan Savinog kuka i one druge staze koja valjda više i ne postoji a sa Savinim kukom nikada nije bila povezana. Za njih je možda rešenje da se orijentišu na turno skijanje i na turizam tipa Zlatibor, ako su od Zlatibora uspeli da naprave zimski centar, od Žabljaka bi moglo sigurno. Hoću da kažem da je Zlatibor bolji za poređenje, bez obzira na razliku nadmorskoj visini, jer ja ne znam da na Durmitoru ima terena za alpsko skijanje. Ne znam, možda i ima.

    Kopaonik je bio bliži putevima, pristupačniji klijenteli iz Srbije i iz Beograda, koje je mnogo više nego što je to bilo slučaj sa Žabljakom u Crnoj Gori. I očito mnogo zahvalniji za izgradnju skijaške infrastrukture.

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    Pa u tome i jeste problem, što niko pre 30-40 godina nije napravio neke dugoročne planove i krenuo laganu u ulaganje bilo u savremenu ski infrastrukturu ili barem održavanje postojeće. Ja zaista ne znam iz koje godine je žičara na Savinom Kuku ali lepo bi bilo da se zameni nekom malo novijom. Na Štuocu je postojala lepa ski staza, a sam vrh mislim da pruža mogućnost da se naprave još 2-3, što bi opet značilo mnogo. Za početnike blizu centra je Javorovača koja još uvek služi kao poligon ski školama. Ok, možda konfiguracija terena ne nudi mogućnost za broj staza kao na Kopu, ali sigurno ima više mogućnosti za razvoj od Zlatibora.
    Na Štuocu se još uvek vide ostaci žičare iz nekih lepših vremena, a obnovljena žičara bi imala primenu tokom cele godine. Takođe, pre nekoliko godina u periodu "rusomanije" kada su dotični pokupovali pola primorja pa su lagano krenuli na sever, mnogi su u tome videli šansu pa izgradili gomilu apartmana koji bi mogli da prime pola Beograda, ali na žalost zvrje prazni jer je vanpansionka ponuda dosta mršava. Ima onih i koji ne skijaju pa im je potrebna ponuda nekih dodatnih sadržaja kojima bi ispunili dan. Nekada su postojala dva super hotela "Planinka" i "Jezera", u drugom je bio i zatvoren bazen, a danas bez pukog smeštaja i nekoliko ugostiteljskih objekata nema ama baš ništa! Zar je teško napraviti i neko klizalište pa bar na otvorenom ako ne u onoj novoizgrađenoj sportskoj hali? Ali što reče @plageton, izgleda da je za Montenigerse turno skijanje najbolja opcija, onako laički bih rekla da traži najmanje ulaganja A dok se nešto ne promeni Kop i Zlatibor će i dalje biti rado posećeni gostima iz Crne Gore.

  6. #6
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Treba imati na umu da ni slovenačka skijališta nisu mnogo napredovala od doba SFRJ. Žičara na Vogelu se raspada. Bovec su povezali sa italijanskom stranom ali ta veza uglavnom ne radi jer sa slovenačke strane često nema dovoljno snega. Bilo je izrazito neracionalno izgraditi gondolu iz Sela Nevee koja ne radi zato što za jednu stazu na Bovecu ne postoji veštačko osneženje.

    Hoću da kažem da ta nemarnost i zapuštanje infrastrukture nije izrazita osobenost Durmitora. Izgleda da je u pitanju računica po kojoj se domaćini zadovoljavaju zaradom od letnjih gostiju, a za skijanje, koje zahteva ulaganje i trud, ako neko dođe dobro došao.

  7. #7
    brdjanin alexa avatar
    Datum registracije
    26.01.2008
    Lokacija
    19°53'N - 44°16'E
    Poruke
    173

    Podrazumevano

    Ima li neko informacije, slike kako je na Durmitoru. Izgleda da bas ima snega !!!!!!!!!!

  8. #8
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.074

    Podrazumevano

    Evo izveštaja od pre nekoliko dana:


  9. #9
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano Nova žičara na skijalištu Savin kuk - Durmitor, Žabljak

    Skijališta u Žabljaku na Durmitoru su odavno poznata, ali kako dugo nije bilo ozbiljnijih infrastukturnih investicija, skijališta su u relativno lošem stanju. Skijalište "Štuoc" gooodinama ne radi, malo ko pamti kada je zadnji put radilo. "Javorovača" je privatnom inicijativom u dobrom stanju, ali je to malo skijalište namenjeno pre svega deci i početnicima sa istim onim starim ski liftovima. "Savin kuk" je najozbiljnije skijalište sa zahtevnim ski terenima ali i sa dva veoma stara dvoseda koji su i dalje u funkciji i u međuvremenu remontovani.

    U tom smislu država Crna Gora je u decembru 2017. raspisala tender za nabavku nove 6-sede isklopive žičare za skijalište "Savin kuk". Otvaranje prispelih ponuda po ovom raspisanom tenderu treba da se održi u petak 13. aprila. Tako da, ako ne bude komplikacija sa žalbama na proceduru izbora ponuđača, za očekivati ja da gradnja i ove žičare počne tokom ove godine.

    Polazna stanica nove žičare će se nalaziti na 100-200 m levo od polazne stanice sadašnjeg dvoseda "Savin kuk 1", dok će se izlazna stanica nove žičare još više udaljiti od starog dvoseda i izaći na kotu Panalj na 1813 m/nv.

    Predmet tendera je i izgradnja nove ski staze dužine 4 km. Skijaši će izlaskom sa nove žičare moći da koriste i postojeće ski staze.

    Planirana je izgradnja kilometar ipo prilaznog puta kao i parking za dnevne skijaše.

    Predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković je ovim povodom izjavio: "Cilj izgradnje novih staza, novih žicara, puteva do novih skijališta i energetske mreže je omogućiti da investitori bez ulaganja u infrastrukturu, krenu u izgradnju hotela i apartmana kako bi skijališta zaživjela, tako da verujem da će to biti snažan podsticaj našoj ekonomiji i kvalitetu života na severu. Cilj Vlade je da do 2020. godine grad Žabljak izgleda drugacije, da bude jedna od najprestižnijih zimskih destinacija i najboljih ponuda u regonu."



    Na mapi: Žuta trsa je postojeći dvosed, crvena trasa je budući novi šestosed.

  10. #10
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Durmitor, Žabljak - Otvorene tenderske ponude za novu žičaru na Savinom kuku


    Orvaranje ponuda je održano 13. aprila 2018. godine u Direkciji javnih radova (DJR) Crne Gore.
    Iz ovd Direkcije se nisu zvanično izjasnili koje su kompanije sve poslale ponude, kolike su cene navedene u njihovim ponudama i kakva je dalja procedura.

    Kako saznaju Vijesti nezvanično, švajcarska kompanija Bartholet, kao nosilac posla ponudila je cenu od oko 8,4 mil EUR, konzorcijum koji predvodi podgorička firma Novi Volvox, a u kojem je poznati italijanski proizvođač žičara Leitner, ponudio je oko 8,7 mil EUR, dok je konzorcijum kompanija Fidija i Doppelmayr ponudio oko 8,8 mil EUR.

    Procenjena vrednost ove nabavke, čiji je naručilac Direkcija javnih radova, odnosno, Ministarstvo održivog razvoja je 9 mil EUR.

    Detaljnije na: http://www.skijanje.rs/vesti/durmito...-savinom-kuku/

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •