Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 37

Tema: preporuka za drugu skiju

  1. #21
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Sto neko rece u drugom threadu - "Sto ljudi, sto cudi. Sto zena, dvesta sisa”. Bitno je da svi uzivamo u skijanju, svako na svoj nacin.


    Ja “race", sl skije volem, i ne planiram da ih se odreknem. Fischer RC4 SC mi nije pretvrd, za razliku od Atomica SL11 koji sam vozio pre toga i od koga me bolela svaka koscica na kraju dana a imalo se vise snage a manje godina. Imam prilicno jake noge, aktivan sa sportom, mada su ledja krenula da zezaju a nakupilo se i godina, pa ne znam jos koliko dugo ce se imati snage za power voznju, tako da je verovatno vreme da se razmislja o malo meksoj varijanti skija.


    Ono sto mi nedostaje kod Fischera jesu stvari koje jedna skija iz te kategorije tesko moze da ima: stabilnost pri vecim brzinama, performanse pri meksim i razrovanim stazama i sl. Vozio sam Volkl RTM (rekoh na pocetku, cini mi se da je bio 84) na malo meksoj stazi, i za siroki i brzi karving mora se priznati da je neuporedivo zabavnija od Fishera. Ono sto ne znam jeste kako bi to izgledalo na tvrdoj, skoro zaledjenoj stazi.

    Zbog toga mi je ideja da imam 2 skije, jednu za bas tvrde i upeglane uslove, a drugu za sve ostalo, zvucala odlicno 😃 Tu opet ima mnogo misljenja, svako definise koje su te skije prema svom afinitetu i stilu skijanja, sto je skroz normalno.


    @bezbi hvala na savetima i na informacijama razlikama u modelima. Bas mi je ovo trebalo- spasao si me googlanja.


    Od subote sam 4 dana na Kopu, pa cu sigurno iznajmiti i probati nesto. PlanetBike na renti ima Volkl SL i SC, nisam siguran za RTM, a sad saznah od bezbija da i Hero moze da se renta. Markoni bi trebalo da ima sve od Head-a. Pogledacu prognozu vremena i ocekivano stanje staza, pa u zavisnosti od toga i odabrati nesto.

  2. #22
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Vidis ja sam isto vozio Atomic SL al davno, pre jedno 4-5 godina i isto mi je bio bas tvrd i naporan. Head je u odnosu na to ko pamuk.

  3. #23
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Nije ni Atomic vise ni tvrd ni tezak..sada su to vec odlicne izbalansirane skije sa rokerima, verovatno i najrasprostranjenija skija u klasi iako je najskuplja. I dalje je ta d2 ploca i vez pretezak, ali sama skija najlaksa u klasi, ja sam vozio za 2015god skija je top

  4. #24
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    update nakon 4 dana skijanja na Kopaoniku:


    Prvi dan izrentao Volkl Racetiger SC, duzina 160cm (najduze sto su imali), skija stara par godina. Ujutro dosta tvrde staze, skija solidno drzi, ali joj fali malo tvrdoce za takve uslove. Posle 12h, kada se staze nesto razbiju, skija je bila laka za voznju, pogotovo na meksim delovima. Na delovima gde je nastao led, ne moze bas da se obori na kantu kao sa svojim RC4 i tu nije bas na svom terenu. Pri vecim brzinama i duzim karving zaokretima, nedostajalo mi je malo duzine i zao mi je sto nisam mogao da probam bar 165 ili cini mi se idealno 170cm. Na kraju dana, skroz odmoran, skija ne umara, utisak solidan.


    Drugi dan uzeo novi Volkl SL, model od ove godine, duzina 165cm, vozena jedan dan pre mene, dakle nova skija. Ujutro staze jos tvrdje nego prvi dan. Skija je nesto tvrdja i teza od RC4, ali zato ide kroz led i sece tvrdu stazu kao od sale. Kada se lepo obori na kantnu, sve prolazi sa lakocom. Sitan vez, uzi, siri karving, sve ide a najvise voli agresivnu voznju. Odusevio sam se sa skijom, i uspevao da dodam jos nagiba i agresivnosti u sire karving zaokrete nego sa Fisherom. Stabilna kao tenk, a najveca razlika u odnosu na moj Fischer je stabilnost na vecim brzinama i manje vibracija - cini mi se da UVO stvarno radi. Zbog tezine, treba joj malo brzine pa na malim brzinama nije bas previse okretna. Trazi snagu, ako se vozi agresivno noge znaju da zategnu i morao sam malo cesce da stajem na stazi, i na kraju dana umorniji nego sa Fischerom ali nije neka dramaticna razlika.
    Vozio skiju jos dva dana posle toga, i bila je odlicna u svim uslovima. Na strmim i ledenim delovima (Gvozdac, Krcmar, Duboka) koji se razbiju negde na pola dana i gde se vecina ljudi mucila da uopste prodje, vozio sa lakocom. Poslednji dan padao sneg, i nakupilo se nesto svezeg snega na stazi, ali ni to joj nije smetalo. Sve u svemu, skija je odlicna, i ozbiljno razmatram da je uzmem. Marker vezovi na njoj se takodje pokazali dobro, mada na srecu nisam imao prilike da ih ozbiljno istestiram. Nije previse bitno ali da napomenem i da skija i vizuelno izgleda sjajno.

    Za 2 nedelje bi trebalo da sam opet na Kopu, i planiram da probam nesto od ovih meksih race varijanti koje je Bezbi preporucio- Hero, Xrace ili iSLR.

  5. #25
    skijas vladimir avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Stockli SC / Volkl Racetiger SL
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    novi update posle vikenda na Kopaoniku (predprosli vikend)

    dan 1: izrentao rossignol hero st ti u Planet Bike-u. uslovi ne bas sjajni: magla, vetar, izuzetno hladno i malo svezeg snega preko tvrde staze. Nesto kao da nije bilo u redu sa skijom, tesko sam je obarao na kantnu, pokusavam da skrenem a skija kao da zeli da produzi pravo. Vidljivost je zbog izuzetno guste magle bila bas, bas losa, pa nisam mogao da se opustim i najpre sam mislio da je to u pitanju ali sam se mucio i u donjim delovima staze i definitivno mislim da nesto nije bilo u redu sa skijom. U jednom trenutku sam krenuo da gledam da li postoji leva i desna skija, i da ih nisam obrnuo :( Posle par sati sam se malo navikao i islo je bolje nego ujutro ali sam oko 12 otisao do hotela, ostavio Hero i uzeo mog Fishera sa kojim sam skijao do kraja dana.

    dan 2: bolji uslovi za skijanje, manje magle, staze upeglane, nema guzve. Vratio Hero, izrentao opet Volkl SL sa kojim sam se ponovo odusevio. Definivno skija razvaljuje, i jedina mana (ako tako moze da se kaze) je sto zahteva bas jake noge.

    Danas vidim da je PlanetBike spustio skiju sa 69000 na 52000 rsd (ovo je bez vezova), odem do njih i pazarim skije. Sa vezom kosta ~500 eur, sto mi se cini kao odlicna cena i nisam je na netu video za manje novce. vatreno krstenje na Kopu za 10-ak dana, a ozbiljan test u Dolomitima za 20-ak dana.

    I tako umesto druge skije, kupih prvu i za sada jedinu skiju, a kupovinu druge odlazem za sledecu sezonu. Hvala svima na savetima.

  6. #26
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Video sam pre neki dan u Markoniju ima Head WC Rebels i.SLR (165cm) sa vezovima (din11) za ~400EUR. Za prvu skiju mislim da je odličan izbor..

    Taj Volkl SL sa vezom za 500EUR je isto dobra kupovina

  7. #27
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Тај Rossi ST је у ствари сјајна скија. То што описујеш (потешкоћа у ваљању скије на рубник) звучи као да су рубници били наоштрени бочно, а да јој потом није уклоњена "стањена ивица" (?) Hanging burr - Eng.
    Корисно је имати Алу - Оксид камен, Аркансас, или дијамантску турпију (грит 600), којима се таква истањена ивица очас скине.
    Ево једне мини верзије Алу - Оксид камена, коју је корисно увек имати са собом у џепу:

    https://m.ebay.co.uk/itm/Edge-Trick-...-/222700280988

  8. #28
    Junior Member
    Datum registracije
    08.02.2005
    Poruke
    18

    Podrazumevano

    Da li bi neko mogao da uporedi Rossignol ST, Volkl SL i Head WC Rebels i.SLR? Da li su to uopšte skije iz iste kategorije?
    Trenutno skijam na Elan SL Amphibio, a presao bih na neku drugu skiju pa me zanima da li je neko možda imao iskustva sa ova tri modela?
    Svaki savet je dobrodošao

  9. #29
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Vladimire bas me cudi da ti se tako ponasao Hero sa obzirom da imas potpuno isto misljenje i o Felkij Sc i Sl kao i ja, i o rc4..mozda nije bila dobro naostrena ali ne verujem, pre ce biti da ti skija prosto ne odgovara posto je meksa i laksa za voznju i od Fisera i od Felkija, a tebi ocigledno odgovaraju mocnije skije cim si izabrao Felkija Sl. Jeste SL takva kakvu si je opisao, ali skija je top u svakom slucaju pa za ljubav takvog stila voznje kakav zelis vredi se malo fizicki pripremiti i bices prezadovoljan.

  10. #30
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Hanging burr, 99,9%. Смем да се кладим.
    Манифестује се управо овако како је Владимир описао. (Не знам како се каже на нашем, стањена ивица)?
    Можда Џонињо или Стекан, ако читау ово, знају тачан израз?

    Није да нису добро наоштрене, већ након оштрења, стањена ивица која се формира, није уклоњена.
    Ово може да се осети под врховима прстију, кад се прсти превуку по базном углу рубника (или бочном, након постављања новог базног угла).
    (Заиста не желите да оштрите рубнике по базном углу)!

    Мало скретање с теме, али пошто видим да информација како се ово препознаје и решава може бити од користи, укратко ћу написати, јер буквално чини скије ужасним за скијање - пратично неупотребљивим.

    Дакле, када се прсти овлаш превуку по бази рубника, осети се "гребање" под јагодицама, које се често грешком тумачи као "оштар рубник".
    Потребно је такву ивицу обавезно уклонити; као што већ поменух, Алу - Оксид или Аркансас (изговара се Арканзо) камен, или дијамантска турпија (грит 600) у два прелаза решавају ствар. Затим, још један врло благи прелаз каменом по бочном углу (јер прелазак каменом/турпијом по бази превали стањену ивицу/hanging burr на бочну страну).

    Као завршна обрада, ако имате "gummy stone" (алу-оксид импрегниран гумом), превучете (овлаш, малтене једва додирујући!) по самој ивици рубника, под углом од 45°.
    И готово - рубници су оштри и скије спремне за вожњу.
    Ако немате "gummy stone" није страшно, али бих препоручио ношење једног "мини" алу-оксид камена са собом у џепу.

    Значи, рубници би требало да су скроз глатки - да на њима нема ничег што се под прстима осећа као "оштро", или да "гребе".
    Прави тест оштрине рубнка је тако што се ОВЛАШ, под углом од 45°, ноктом превуче преко ивице. Ако су рубници оштри, "бријаће" нокат.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •