Rezultati 1 do 10 od 37

Tema: preporuka za drugu skiju

Hibridni pregled

  1. #1
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Ух @Стекане, не бих знао јер не знам шта је то "пуцна", нисам до сада чуо за тај израз.

    @Ниипхеус, браво - управо је то у питању. Сјајно поређење!
    Зуби турпије су под углом и наносе материјал према оштрици рубника, и превале га преко.

    Нажалост, ова прича није непотребна чак и ако се рубници оштре само на машини с керамичким дисковима. "Haning burr" се формира и тако што током скијања пређемо преко неког камена.
    Тада, пошто је ивица рубника танка, она се приликом удара стањи. Због брзине и трења се угреје, а онда је хладноћа снега/леда охлади и буквално је окали, па таква места буду јако чврста, и теже се уклањају од оног "хенгинг бур"-а који се формира приликом оштрења. Зато је најбоље свакодневно, након скијања, уклонити хенгинг бур. У супротном се нагомила и много га је теже уклонити, а о томе да се скије лошије понашају да и не гворимо.

    Тешко је објаснити писањем, али да бисте схвтили о чему причам, уколико немате алат, прислоните ивицу нокта на палцу (отприлике вертикално у односу на базу скије) на базни угао рубнка. Повуците. Уколико нокат не клизи глатко већ запиње у пределу оштрице - то је хенгинг бур. Исти тест можете урадити повлачећи нокат по бочном углу.

    Наравно, све ово има много више смисла ако имате своје скије, које желите квалитетно да одржавате.
    Мада није неважно ни за рентане скије - јер лоше/погрешно фризирани рубници могу да вам покваре ужитак и дан, као што се то недавно десило @Владимиру.

  2. #2
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Ja nisam siguran da razumem o cemu pricate. Predpostavljam da se misli na materijal koji kada se skloni sa kantne izgleda kao tanka metalna dlaka po celoj duzini skije. Ne znam kako ga masina moze napraviti ali iz predhodnih postova sam shvatio da ukoliko se to desi, ta dlaka ce ostati na onoj strani kantne koja se nalazi na podlozi tj bazi. Ali ta dlaka je toliko tanka a bi je led pa i sneg odmah skinuo nakon prvog zavoja. Tako da predpostavljam da se prica o "dlaki" koja se stvara sa spoljne strane kantne tj na ivici ali sa bocne strane. Ona pocinje da se stvara odmah posle servisa kako se krene skijati, i najbrze se stvara po ledu i zavoju kada skija ne prosece led nego kliza po njim. Prosto dok kliza po ledu dolazi do trenja i mali deo metala sa bazne strane se premesta na ivicu ali na bocnu stranu ili kako to mesari kazu kad ostre nozeve zavrnuo mi se na jednu stranu. Sto je kantna meksa to se brze pravi taj brk. To sa boka se moze skinuti i najobicnijim keramickim osiguracem od strujomera, i to i predlazu serviseri iz salta posle svakog skijanja, dok sa druge strane tu dlaku nije pozeljno skidati rucnim ostracem sa turpijom, ne znam ni ja sto, tako su mi rekli. Za 5dana na ledu ta dlaka se moze toliko podebljati da se i ne moze skinuti dijamantskom turpijom iz ruke pa je ja skidam ipak ostracem sa bocne stane posto se naravno tu i stvara. Al ne mogu da verujem da bi mu toliko smetala

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •