Strana 3 od 8 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 76

Tema: Predstavljen idejni projekat Ski centra (Mojkovac)

  1. #21
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Više fotografija sa sjeverne Bjelasice, kao i sa Ključa gdje se nalazi kolašinsko skijalište možete pogledati na slijedeća dva linka (prvi oko 5MB, drugi oko 10MB):

    http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=2742

    http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=2797

    Evo i slike modernog planinarskog doma koji gradi Bijelo Polje:



    Ovog ljeta će biti gotov. Takođe se gradi i put do skijališta. Nažalost, ne mogu da se otmem utisku da još uvijek ne postoji nikakav ozbiljniji plan šta da se radi, a glavni razlog je, naravno, novac. Bijelo Polje, definitivno, nema mogućnosti da samo izađe na kraj sa ovim projektom, a država, uprkos zaklinjanjima o potrebi jednakog razvoja Sjevera i Juga, bar za sada, nije previše zainteresovana. Zašto je to tako ne znam, da li će se promijeniti takođe ne znam, ali sam ubijeđen da crnogorske planine imaju veći turistički potencijal od crnogorskog primorja i da će to budućnost (bliža teško, ali dalja svakako) pokazati.

  2. #22
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Thumbs up

    Svaka čast Stit! Prelepe slike i komentari .

  3. #23
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano malo megalomanije ili...



    Par članaka iz današnje CG štampe

    Prvo iz ''Pobjede'':

    Prezentacija idejnog projekta u organizaciji Opštine Mojkovac i Ekonomskog fakulteta

    "Gorske sestre" dovešće skijaše

    Podgorica, 13.aprila - Opština Mojkovac u saradnji sa Ekonomskim fakultetom iz Podgorice danas je organizovala prezentaciju idejnog projekta "Gorske sestre", koji predstavlja Mojkovac kao "skijaški grad" postavljen između dva planinska masiva - Bjelasice sa potencijalom od 100.000 alpskih skijaša i Sinjajevine sa potencijalom od 200-300 hiljada alpskih skijaša. Klizalište bi bilo postavljeno na postojećem jalovištu, a planinski prostor bi osim za navedene sportove mogao poslužiti i za mnogobrojne sportove koji su danas aktuelni u svijetu (paraglajding, yip-reli, mauntin-bajk i dr.). Realizacijom ovog projekta Mojkovac bi mogao da konkuriše za održavanje Zimskih olimpijskih igara.
    Predsjednik opštine Mojkovac Miladin Brko Mitrović iskazao je svoju nadu da će nadležni iz Prostornog plana Republike i opština pojedinačno prepoznati nastojanja u izradi ovog projekta. Autori, inženjer Radosav Nikčević, prof. Dragan Drobnjak i prof. Predrag Ivanović predstavili su idejni projekat održivog razvoja, čiji je cilj da u najnerazvijenijem dijelu Crne Gore pronađu i identifikuju načine da se ekonomski valorizuju prostori koji su prirodno izuzetno atraktivni, posjeduju ekološku vrijednost, mogućnost organizovanja zimskog i ljetnjeg turizma kao i iskorišćavanja potencijala koji podrazumijevaju eko-agro proizvodnju.
    - Projekat identifikuje i kvantifikuje prirodne i antropogene potencijale razvoja po obimu, strukturi i rangu, te definiše pravce i efekte mogućih perspektivnih razvojnih dometa i shodno tome, predstavlja osnovu za pripremu i razradu ostale projektno-planske dokumentacije, koja sada ne postoji, rekao je Ivanović.
    Realizacija navedenog projekta podrazumijeva izradu prostorno-planske dokumentacije na osnovu idejnog projekta turističkog područja "Gorske sestre" i angažovanje interesenata, investitora i konzumenata. U raspravi o projektu učestvovali su predstavnici ministarstava turizma, ekonomije, sporta, Agencije za investicije, predstavnici opština Mojkovac, Kolašin, ekonomisti, profesori i drugi.
    a onda iz ''Vijesti'':

    NA EKONOMSKOM FAKULTETU U PODGORICI PREZENTOVAN PROJEKAT ZA RAZVOJ TURIZMA U MOJKOVCU

    Moguće i Zimske olimpijske igre

    Podgorica/Mojkovac - Idejni projekat za razvoj turizma u Mojkovcu, pod nazivom "Gorske sestre", predstavljen je juče u sali Ekonomskog fakulteta u Podgorici.
    Predsjednik Opštine Mojkovac Miladin Brko Mitrović rekao je da u prostornom planu republike do sada nije prepoznat značaj ove oblasti. On je kazao da su autori ovog projekta uvidjeli potencijale koji se mogu ekonomski valorizovat.
    - Dva su trenda od suštinske važnosti za projekat: proces evropskih intregacija i težnja stanovništva evropskih zemalja da posjeduje drugi dom u ekološki atraktivnom mjestu. To nije modni hit već novi stil života - rekao je jedan od autora projekta prof dr Predrag Ivanović.
    On je dodao da su pokušali dati ideju brendiranja lokacije sa naslovom "Gorske sestre". Drugi autor Dragan Drobnjak, pomoćnik ministra za kulturu i sport, poseban naglasak je stavio na skijaške terene. Drobnjak je kazao da je do sada otkriveno 17 ski-staza na mojkovačkoj Bjelasici, a 63 na Sinjajevini.
    - Ukoliko se uskoro ozbiljno pristupi realizaciji ovog projekta, Crna Gora bi mogla vrlo brzo biti domaćin Zimskih olimpijskih igara - kazao je Drobnjak.
    Inženjer Radivoje Nikčević je naglasio da je projekat "Gorske sestre" kruna timskog rada u zadnjih 15 godina. On je dodao da trenutna situacija predstavlja ekološki konflikt.
    Nikčević je rekao da je formirana stručna ekipa koja će raditi na sličnim projektima u Podgorici, Kolašinu, i još nekim opštinama u Crnoj Gori.
    Kada pročitam ovakve stvari prosto ne znam šta da mislim. Čini mi se da postoji mnogo ljudi koji samo pričaju ono što im padne napamet ili što odsanjaju u najsmjelijim snovima, a da pri tom nemaju ni blage predstave koliko je to ostvarljivo ili uopšte moguće. Bajke za široke mase, pune lijepih želja, ali bez stvarne sadržine. Bolje bi bilo pričati realne priče, praviti ostvarljive planove i konačno nešto uraditi!!! Već sam pominjao da o ovim planinama i idejama o njihovoj turističkoj valorizaciji na papiru postoji i više nego dovoljno, a u stvarnosti, nažalost, jedno veliko ništa. Sve ovo mi opet miriše na to ništa, ali, daj bože, da se varam. Tek, vrijeme će, kao i uvijek, pokazati šta će da bude. Problem je što, kao pojedinci, baš i ne raspolažemo prevelikim količinama istog, pa će nam, možda, pješčani satić iscureti prije nego što saznamo šta je bilo.

  4. #24
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano olimpijske igre ;)

    Da, olimpijske igre . Ko će normalan da poveruje u to? Rusi u Soči ulažu desetine milijardi (dobro ste pročitali) kako bi dobili i održali igre za X godina a kod nas se priča da treba da se uključimo u trku bez para....

    Nažalost, kod nas uvek postoji mnogo više planova, od realizacija istih.
    Više će nam pomoći molidba od verovanja u te planove .

    Voleo bih da nisam u pravu, da se spustim niz prelepe padine koje je prikazao Stit!

  5. #25
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    pa ovo je strava
    tu moze da se digne lova na turnom skijanju do bola
    nevjerovatno

  6. #26
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    pa kada bi doslo do izgradnje nekog znacajnijeg skijaskog centra
    na tim prostorima ni olimpiske igre nebi bile tako neostvarljive
    tu nisu potrebna tolika ulaganja kako to na prvi pogled izgleda
    osim naravno izgradnje skijalista
    a to je po mom misljenju lako ostvarivo sa stranim ulagacima
    pa ne mogu da vjerujem da je tesko naci investitore
    sa onakvim lokacijama i onom kolicinom snijega
    posto cesto odem u Lake Placid (Whiteface) vidio sam kako su oni
    uspjeli da organizuju spartanske olimpiske igre 1980
    osim olimpiskih terena znaci skijaliste skakaonica dvorana za klizanje i bob staza
    sve je ostalo u privatnom vlasnistvu
    tu mislim na smjestajne kapacitete
    zaista nisu potrebna toliko ogromna ulaganja
    ne kao olimpijada u sarajevu izgradili novu drzavu
    ili kao sto su se grci uvalili sa ljetnom olimpijadom u govna
    a mislim da bi se u tom slucaju (organizacije olimpijade)
    privatni sektor otimao za izgradnju
    a samim tim to podrucije bi doslo na svjetsku kartu skijaske industrije....
    ili ja samo mlatim gluposti (vjerovatno)

  7. #27
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    a o potencijalima ljetnog i zdravstvenog turizma da se ne govori
    odlazak na more izlazi polako iz mode
    sve su vise aktuelne druge opcije malo ekstremniji planinski turizam
    gore su vec pomenute neke grane
    sto bi u namanju ruku donosilo prihoda kao i zimski turizam
    ali opet ja pricam gluposti

  8. #28
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.070

    Podrazumevano

    Pazi, ja sam pričao sa "lokalcima" sa Bjelasice (Kolašina) i Durmitora (Žabljak), i na obe strane mi kažu jednoglasno da mnogo bolje prolaze leti nego zimi.
    Da imaju više gostiju i zarade više - interesantno s' obzirom da su zimski centri...
    Zimi zarade samo za vreme raspusta, a to je samo 3-4nedelje, što je premalo/prekratka sezona.
    Ako se razviju ti centri, siguran sam da će dolaziti mnogo više turista sa strane a samim tim će se i sezona produžiti (ne mislim na snešnu, nego na turističku).

  9. #29
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano još ponešto...

    Evo kako je istu vijest prenio list ''Dan'':

    OPŠTINA MOJKOVAC I EKONOMSKI FAKULTET PREDSTAVILI IDEJNI TURISTIČKI PROJEKAT "GORSKE SESTRE"
    Bjelasica može dočekati i Olimpijadu

    PODGORICA - Idejni projekat "Gorske sestre" predstavljen je prekjuče na Ekonomskom fakultetu. Prezentaciju je organizovao Ekonomski fakultet u saradnji sa Opštinom Mojkovac, a projekat je prikaz razvojnih turističkih perspektiva kompaktnih planinskih masiva Bjelasice i Sinjajevine, koje su jasna asocijacija na naziv projekta. Autori su Radosav Nikčević, Dragan Drobnjak i Predrag Ivanović, a nudi se jasan prikaz organizacije ljetnjeg i zimskog turizma na Sinjajevini i Bjelasici. Ukupna vrijednost investicija eventualnom realizacijom projekta bila bi dvije milijarde eura, a posla bi našlo oko 11.000 ljudi.
    - Radi se o maštovitom projektu koji bi eventualnom realizacijom značajno unaprijedio turističke potencijale ne samo mojkovačkog kraja, već i cijele Crne Gore. Trenutno, resursi kakve imamo leže potpuno neiskorišćeni, a neophodan razvoj diktiraju i dva savremena trenda: prvi, Crna Gora se kreće ka evro-integracijama, pa bi morali stvoriti visoke turističke standarde, a drugi je da turista iz Evrope želi da prilikom posjete osjeti da je našao još jedan dom, a mi to moramo ispratiti- kazao je na prezentaciji projekta Predrag Ivanović.
    Autori su definisali elemente turističke ponude koja postoji na Sinjajevini i Bjelasici, sa posebnim osvrtom na potencijale zimskog turizma, jer uslovi su idealni.
    - Visinska razlika skijašima veoma pogoduje, sportske discipline kao što su spust, slalom, veleslalom i superG, ovdje bi naišle na povoljno tle. Na Bjelasici smo našli 17 skijaških staza, dužine 81.000 metara, kapaciteta za 15.992 skijaša. Na Sinjajevini postoje 63 staze, dužine 302.998 metara, kapaciteta za 59.160 skijaša. Uz to, možemo imati i razvijene discipline kao što su biatlon, ski-skokovi, planinski biciklizam, a velika pomoć bio bi i aerodrom u Beranama. Vjerujem ako pola od onoga što je zacrtano ovim projektom bude ostvareno, Crna Gore se bez problema može kandidovati za organizaciju zimskih Olimpijskih igara - rekao je Dragan Drobnjak.
    Projekat sadrži i idejni nacrt razvijanja ljetnjeg turizma, a skijaške staze preko ljeta su zapravo vododerine i kamenjari, što je potpuno protiv savremenih standarda. Inače, 80 odsto ove dvije planine su kote visočije od 1.400 metara, što ostvaruje minimum 120 skijaških dana.
    Da dodam samo par ličnih opservacija, uz ogradu da se radi o čisto laičkom, ali i zdravorazumskom razmišljanju. Kao prvo 2 milijarde eura su za cijelu CG, a pogotovo za njen sjever ili opštinu Mojkovac čista naučna fantastika. Čitav crnogorski budžet je nekoliko puta manji. Mogućnost da neko sa strane uloži ovoliko novca u projekte čija je isplativost u najmanju ruku upitna (dovoljno je uzeti u obzir samo neizvjesnost oko klimatskih promjena), je takođe malo vjerovatna. Dakle, ova priča je, po mom mišljenju čista bajka. S druge strane, nije mi baš jasno kako su došli do procjena o broju staza, njihovoj kilometraži i broju skijaša koje mogu opslužiti. Imao sam sreću da prošpartam obje planine uzduž i poprijeko i mogu reći da ih dobro poznajem. Tvrdnja da Sinjajevina ima četiri puta više potencijalnih staza je, u najmanju ruku, sumnjiva. Ako se uzme u obzir i geološka i geomorfološka građa, kao i vegetacija Bjelasica je, nesumnjivo, u prednosti. S geološkog aspekta, Bjelasica je uglavnom građena od kristalastih škriljaca, koji su vodonepropusne stijene, travnata vegetacija seže i iznad 2000m, a klasičnog krša skoro da i nema. Sinjajevina je, naprotiv, građena skoro isključivo od krečnjaka, samim tim jako krševita. Ovo znači da bi za eventualno skijanje visina snijega na Sinjajevini trebala da bude znatno viša nego na Bjelasici. S geomorfološkog aspekta, reljef Bjelasice je mnogo raščlanjeniji. Ovo znači da ima mnogo više rječica koje se uvlače u planinsku masu, čineći da eventualne visinske razlike staza budu mnogo veće nego na Sinjajevini. Sinjajevina je zapravo ogromna visoravan prosječne visine 1600-1700m sa koje se u visinu od nekoliko stotina metara dižu planinski vrhovi. Veće visinske razlike postoje samo u dolinama Tare, Plašnice i Štitaričke rijeke, ali su ove planinske strane kanjonskog tipa, dakle ne baš najpovoljnije za skijanje. Mislim, našlo bi se i tu nekih dobrih mjesta, ali sigurno ne kao na Bjelasici. Jedinu značajnu prednost Sinjajevina bi mogla imati za turno skijanje ili za skijaško trčanje jer je zaravnjenija i znatno prostranija. Definitivno, obje planine su atraktivne i za zimski i za ljetni turizam, ali malo više realnosti ne bi bilo na odmet. Kada bi se samo deseti dio ovih planova ostvario to bi već bilo fantastično, za tako nešto vjerujem da bi bilo i moguće, a ovo drugo su ipak samo bajke.

  10. #30
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    do sada sa pogledao ove gore postavljene slike
    bezbroj puta pa tu ima opcija za skijanje za dva zivota
    cudi me kako niko ne dodoje na ideju organizovanja turnog skijanja
    ili cat skijanja
    uz skromna ulaganja i nesto marketinga se moze postici dosta toga

    a ovu nebulozu od ovoga nazovimo ekonomiste zaista nemam rijeci
    neko ko je spreman da ulozi 2 miliarde moze da uzme ski centar bilo gdje na svijtu
    moj jedini komentar bi bio popisam mu se na diplomu
    izvinjnjenje zbog pomenute vulgarnosti ali zaista neznam sta drugo da kazem

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •