Strana 3 od 16 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 151

Tema: Pomoc pri izboru skija

  1. #21
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    ^^^^^^^^^^^
    +1 za N+1 pari skija (gde je N= Neogranicen broj)

    Medjutim, nikako se ne bih slozio da je nabavka all mountain skija samo "bacanje para/vremena" i da "ne dobijas nigde a gubis i na stazi i off staze".

    Svako ko je npr skijao po velikim francuskim centrima gde su popodne staze potpuno razrovane, ili gde se cak (zbog ogromne duzine staza) staze tabaju naizmenicno tek svaki drugi dan, zna da all mountin skije itekako imaju svoju primenu.

    Jos jedan primer je ako je neko ljubitelj prolecnog skijanja (ja) gde se popodne na SL skijama nece bas naskijati, vec samo propadati kroz bljuzgavicu. A za all mountain skije nema problema

    Ovo su samo 2 situacije gde all mountin skije imaju prednost nad SL skijama na samoj pisti (ima ih jos), a tek izlete van staze da i ne pominjem, ako te ponese raspolozenje (ili guzva natera).

    Nazalost, svaka skija predstavlja neki kompromis i ne postoji univerzalna skija koja bi bila najbolja u svemu, i sve druge ucinila isuvisnim.

    Stoga i "N+1" obrazac

  2. #22
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Allmountan je zakon. Često (prečesto) sam mijenjao skije i posljednjih 10+ godina sam uvijek imao bar dva para skija plus skije od sina i ćerke.

    Od 2000-te skijam skoro isključivo u Austriji, tj. na uređenim, širokim i dugim stazama i do prije X godina sam započinjao dan na uskim skijama, pa sam oko podneva prelazio na šire, a u situacijama svježeg snijega sam uzimao najšire. U jednom momentu mi je to postalo patnja, tako da sam se sve češće na početku dana hvatao Scott Punisher-a (struk 90 mm) i nisam ga puštao do kraja dana. Naslijedila ga je Nordica HotRod Jet Fuel (na sličici lijevo sam na njima) koju sam nakon nepune 3 sezone zamijenio sa Rossi Experience 88 (koje još nisam dobio u ruke). Volim pustiti gas tako da se na "slalomkama" ne osjećam stabilno kao na Punisher-u ili Jet Fuel-u. Drugi razlog je što smještaj ne uzimam na planini i šaram između skijališta, tako da nikad nisam siguran kakvi uslovi me čekaju na stazi. Bila staza savršena ili bila potpuno razrovana, sa strukom 80+ mi je svejedno.

  3. #23
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    ^^^^^^^^^^^
    +1 za N+1 pari skija (gde je N= Neogranicen broj)

    Medjutim, nikako se ne bih slozio da je nabavka all mountain skija samo "bacanje para/vremena" i da "ne dobijas nigde a gubis i na stazi i off staze".

    Svako ko je npr skijao po velikim francuskim centrima gde su popodne staze potpuno razrovane, ili gde se cak (zbog ogromne duzine staza) staze tabaju naizmenicno tek svaki drugi dan, zna da all mountin skije itekako imaju svoju primenu.

    Jos jedan primer je ako je neko ljubitelj prolecnog skijanja (ja) gde se popodne na SL skijama nece bas naskijati, vec samo propadati kroz bljuzgavicu. A za all mountain skije nema problema

    Ovo su samo 2 situacije gde all mountin skije imaju prednost nad SL skijama na samoj pisti (ima ih jos), a tek izlete van staze da i ne pominjem, ako te ponese raspolozenje (ili guzva natera).

    Nazalost, svaka skija predstavlja neki kompromis i ne postoji univerzalna skija koja bi bila najbolja u svemu, i sve druge ucinila isuvisnim.

    Stoga i "N+1" obrazac
    Naravno. Da postoje idealne skije, samo bi se takve pravile.

  4. #24
    Junior Member
    Datum registracije
    26.10.2016
    Godina
    38
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    A sta se konkretno gubi sa allmountain skijama. Skija se uglavnom na stazama u It, At i Francuska.

    Npr. sta gubim a sta dobijam ako skijam iskljucivo na npr. salomon x-drive 8.0 vs fisher rc4 curv ti?

    Napredan skijas ali i dalje rekreativac....



  5. #25
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Druze, probaj ti prvo tu skiju, nadji negde u renti striji model ili cekaj ski test na Kopu pa onda kupi. Razlike su ogromne izmedju svih proizvodjaca i modela i samo ti znas sta ce ti najvise odgovarati, ovi momci imaju puno iskustva ali i oni imaju tacno odredjen stil voznje i znaju sta zele. Od voznje tog 'rc4 curv ti' po razrovanoj stazi samo je gore nategnuti taj x-drive po ledu i munjevito menjati pravce. Ja odaberem dan kad je tvrda staza i menjam staze tj trazim najtvrdje, i vozim rc4 sc sa rupom i nemam problem, al sa druge strane ako ti odes na slepo u fr, onda ima logike uzeti all-mountain jel ne znas sta te tamo ceka. Radijus i duzinu moras sam odrediti na osnovu stila voznje. Onda ti dolazi trvdoca skije koja je po meni najbitnija, zbog koje moras probati skiju. Ja probam na testu volki prvi put u zivotu, 3 modela koja imaju istu geometriju a minimalne razlike samo u tvrdoci desi se da mojom tezinom i tehnikom umem samo voziti onu srednju, da mi poklonis ove dve ne bi znao sta cu sa njima itd. Moj predlog ti je da probas skiju tj skije od vise proizvodjaca pre nego sto kupis. Neka sam losiji skijas od tebe, al ako ja probam od svakog prozivodjaca vise modela i u cm znam sta mi najvise odgovara od nekog, i ti ces onda jos bolje znati. Pogotovo sto je u pitanju nova skija koju neces menjati
    Izmenio/la bezbi; 01.11.2016 u 18:36.

  6. #26
    Junior Member
    Datum registracije
    26.10.2016
    Godina
    38
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    @bezbi
    Naravno to je idealno probati u zivo. Mozda to i uradim... pa pred kraj sezone i uhvatim kakvu akciju ali i kupim ono sto mi godi


  7. #27
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Kao što ti kaže "bezbi" idealno je da probaš skije pre kupovine, što u prevodu znači renta, renta, renta

    Da bi valjano probao skije treba na njima da provedeš barem jedan dan, da ih "uvozaš" i osetiš, za sat vremena teško može da se valjano proba skija i dobije realna ocena iste.

    Možemo mi da pišemo šta hoćemo, ali svi imamo drugačije želje, stilove skijanja, godine itd..

    "Naravno. Da postoje idealne skije, samo bi se takve pravile." - upravo tako, zato je i idealna skija njih više

    Ne može me niko ubediti da bilo koja osim "race" skije (bilo GS ili SL) može da "priviri" istim na ledu. Isto tako važi i za dubok sneg, može sa all-mountain ali pravo uživanje je samo sa big-fat-ski

  8. #28
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Preporucujem da pored navedenih probas i neki volki rtm model, oni sa uzim strukom vise su on piste, a sa sirim su all-mou skije, ili ako bas hoces on piste skiju probaj i racetiger sc model. Inace njihove skije su lake i bas su feksibilne kao federi, i ko god ih ima na forumu bas ih hvali

  9. #29
    Senior Member
    Datum registracije
    10.03.2008
    Skije / Bord
    Head i.Race/Rossignol Soul 7 HD
    Godina
    40
    Poruke
    140

    Podrazumevano

    Jos jedan glas za 2 para skija. Isto sam mislio da je all mountain dovoljan i da je to to, dok nisam probao odvojeno SL i skiju za dubok sneg. Onda sam prodao all mountain, kupio head iSL i sada cu da kupim nesto za dubok sneg. Realno ako znas svaku skiju mozes da vozis gde god ali je neuporediv osecan u SL na zaledjenoj stazi vs all mountain cak i obrnuto u dubokom. Za nekog ko skija 90% stazu samo SL ili GS. Za tih 10% mozes i na daskama da se spustis, a kamoli race skiji. Pa nije teg da ne moze da se vozi malo i po dubokom ako bas zelis ponekad.

  10. #30
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Ja sam pobornik grupacije jedna skija za sve tj. tezim ka tome(u vecitoj potrazi). Slazem se sa svim ovim komentarima kao i sa potrebama dve skije ali iz iskustva pokazalo se da mi odgovara nesto sire da bi ispunilo celodnevne prohteve na SNEGU(stazi ili van nje). Jednostavno kompromis mora da postoji, negde izgubish a negde dobijes ali menjanje skija u toku dana ili iz dana u dan pokazalo se par puta kao nezahvalno(zbog udaljenosti smestaja ili greske u proceni vremena/tvrde staze su naglo popustile).Uslovi cesto nisu predvidivi, iz apartmana osecaj ume da prevari.
    Jednom prilikom dok smo bili u Orelle poslednji dan sam zaboravio rukavice i naravno nisam se vratio jer bi izgubio sat vremena a imao sam srece i posudio sam rezervni par od jednog lika(taj dan nisam poneo ranac a obicno imam i svoje rezervne rukavice) u takvoj situaciji sigurno se nebi vracao da menjam skije NPR.
    Evo ide treca sezona i savrseno me sluze LineSFB 2014 190cm R20 140-108-136mm ja sam 192cm/102kg(nekada +- sada moze samo +5kg) toliko sam zadovoljan ovom skijom da ni ne pomisljam o nekoj drugoj sigurno josh neko duze vreme.Mozda je ova skija presiroka za neki allmountain tip ali osecaj pri voznji je totalno suprotan. Laka je tranzicija sa ivice na ivicu i imaju lep karv.Ukoliko se secam i spadaju u neku all-mountain kategoriju Na tvrdoj stazi(led/utabano) sam vishe nego zadovoljan, ne bash kao Mantra98mm(1cm uza u struku) kako je drzala ali u svim drugim uslovima bolje su duplo od svih skija koje sam probao. Iznenadila me i tvrdoca skije i dobra kontrola u vecim brzinama medjutim kasnije sam procitao par recenzija i video da samo u ovoj duzini skija je zaista tvrdja nego ti kraci modeli.
    Slazem se isto da generalno samo probom drugih skija mozes doci do svoje idelane skije a opet za ovu moju skiju trebalo mi je par dana u promenljivim uslovima da izvuchem ono sto me vozi sada(ocekujem josh iznenadjenja). Hocu da kazem da mozda jedan dan nije dovoljan da se skija totalno ukapira i izvuce njen maksimum...
    evo jedna voznja na skiji "slicne" geometrije(J Ski- The Metal 135-106-124) samo sto ova skija ima uzak sloj titanala u sebi....
    https://vimeo.com/145540515

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •