Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 23

Tema: Širina rekreativnih skija za sezonu 2013/14

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano Širina rekreativnih skija za sezonu 2013/14

    Listam kataloge skija za 2013/14, doduše za amerikanjsko tržište i zapne mi za očinji vid Nordikina ponuda za obične smrtnike tj. modeli koji nisu takmičarski ili race. U kategoriju za uređenje staze (front) staviše skije širine struka 80 i 84 mm (plus jedan ženski model od 72 mm):
    Nordica2014.jpg
    I kod ostalih proizvođača je najmanja širina oko 74 mm i to obično za jedan ili dva početnička modela. Ovakav pristup mi se čini skroz OK.

    Ali mi nije OK pretjerivanje sa rocker "tehnologijom". Moda ih natjerala da krive i rece skije (gdje će im duša). Skoro svaki katalog počine sa prvom stranicom gdje je opis 3 do 4 različite "originalne" rocker "tehnologije".
    Evo recimo Power Turn Rocker "tehnologije" kod Rossignola:
    No-rocker.jpg
    Ja na ovoj sličici ne vidim ništa drugačije od skija koje gledamo decenijama unazad.
    Čudi me da nisu i štapove počeli da krive i prodaju pod rocker fazon.

  2. #2
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    Kako su krenuli za koju godinu ce skija biti sira nego duza...Pitam se koliko je teska skija koja je u struku 80+...
    Poor glide is like bicycling with a flat tire.

  3. #3
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Pejamachine Pogledati poruku
    Kako su krenuli za koju godinu ce skija biti sira nego duza...Pitam se koliko je teska skija koja je u struku 80+...
    Ove moje sa strukom 90 mm i dužine 191 cm nisu teže od mnogo kraćih race modela sa pločama i pravim vezovima, a mnooogo su laganije od starog Metrona B5. Izbor vezova više utiče na težinu od širine skije.

    Nekada sam mislio da široke skije nisu dobre za uređenu stazu. Probao prije 6 - 7 godina i promijenio mišljenje. Naravno, sve zavisi od konkretnog modela, jer ima i uskih skija koje nisu dobre na uređenoj stazi.

  4. #4
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Samo da potvrdim da sirina i tezina ne moraju da budu u vezi. Moj born2drop (125 mm struk) je znacajno laksi od elana amphibio waveflex 88 xti kojeg sam probao onomad. Jeste da nisu uporedive, ni po stazi ni van staze ali je born2drop znacajno veci.
    PS kada bih birao skiju za stazu, ovaj elan( u duzini 186) bi mi bio prvi izbor za sve uslove na stazi. Za razliku od race skija koje sam probavao, performanse amphibia su upotrebljive u svim uslovima na stazi(a imaju i zadnjih godina neizostavni roker ) .
    PS2 :thumbup: za novi trend sirenja skija
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  5. #5
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Naravno, sve zavisi od konkretnog modela, jer ima i uskih skija koje nisu dobre na uređenoj stazi.
    hehehe... logično

    Glede težine skija (u kg ili mase u N, ako već nećemo uticaj nadmorske visine skijališta), negdje prije sam pominjao da me čudi što to proizvođači ne stavljaju u specifikaciju većine modela.
    E i dalje me čudi.

  6. #6
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Zato što to nema mnogo uticaja osim za turne skijaše (težina), jedino gde osetiš težinu skija je dok je nosiš u gondolu . Imaš skije koje su u rukama duplo teže od drugih a na nogama lakše od istih..

    Race skije kao što Stekan reče su obično mnogo teže, zbog gvožđurija u njima, ploča, vezova i sl..

  7. #7
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Nema mnogo uticaja, ali ima. Ako ništa drugo, ono zbog nošenja kroz gondole ili kada se prelazi pješke sa jednog kraja na drugi skijališta itd...
    Razne druge oznake na skije se stavljaju, a koliko utiču - nešto nisam siguran za većinu da obični skijaš primjeti. A težinu će primjetiti (mislim na masu) - bez obzira da li je ona lakša za skijanje od neke koja je masom lakša. Jednostavno - bitan je podatak, bez obzira koliko on utiče na "težinu" skije na stazi.
    Dužina, širina u struku i na krajevima, radijus, oblik (rocker, chamber, hibridi) i materijal od kojeg se pravi sa sve strukturom, pa onda neke legure pa ne znam ni ja šta - šta fali da se stavi koliko je sve to u kg?
    Kao kod teniskih reketa, naprimjer:
    http://www.head.com/tennis/products/...587/?region=eu

  8. #8
    Senior Member marsi avatar
    Datum registracije
    27.02.2005
    Lokacija
    ks
    Skije / Bord
    Elan Amphibio 14 & SLX RD, CoreUpt Slasher & Lunatic, Dynastar omeglass speed
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    Tadija, kako ide taj born2drop, jel si imao gde da ga poteras? ja uzeo slashera i kop je isuvise mala planina za pun gas...

  9. #9
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    ej, dje si marsi
    pa ide born2drop, sto bi rekli neki, i go*no se kotrlja nizbrdo
    vozio sam ga 4-5 dana na Jahorini i 2 na Kopu, tako da nisam ni imao gde da ga "pustim", ali super je za skakanje i zezanje po powderu(imao sam dosta srece ove godine sa obzirom na to koliko sam na snegu), a ide i po stazi (ako neko ne veruje neka pita @macak011 ). Mogu samo da pretpostavim kako je kad ispod sebe imas 2-3 km livade pod powderom bez dna
    Kako ide slasher?
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  10. #10
    Senior Member marsi avatar
    Datum registracije
    27.02.2005
    Lokacija
    ks
    Skije / Bord
    Elan Amphibio 14 & SLX RD, CoreUpt Slasher & Lunatic, Dynastar omeglass speed
    Poruke
    137

    Podrazumevano


    nemam pojma, staza me razocarala skroz, nisam uspeo da se snadjem nikako... makar ne po kantni...mada to i nije bitno... sto se powdera tice, ufff nemam dovoljno dobru rec trenutno da iskazem feeling.... ide kao da je ravno i da se sve vidi svidja mi se i kako skokove podnosi, mada nisam neki skakac obzirom na kolena... kao sto rekoh kop je isuve mala planina da bi moglo da se vozi kako treba... ono sto sam nekad vozio u 126 zaokreta, sad moze u laganih 6-7....

    btw. pijana budala, po povratku iz kafane stavi skije ispod auspuha od ratraka, i sjebem vrh jedne skije... nije strasno, moze da se voze, ali je sa gornje strane plastika skroz izgorela...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •