Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 27

Tema: tehnika skijanja

  1. #1
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.139

    Podrazumevano tehnika skijanja

    od 12 zadnjih takmicara mozda su 4 opterecivali vrhove skija
    i zato sa amatera laika nisu skije sa 12 metara radiusom osim ako ne zelis nikada da naucis tehnicki da skijas
    treba imati nevjerovatnu kondiciju i ne prebaciti se na repove po izlasku iz zavoja...
    Ovaj komentar Flexona mi je zapeo za oko i resio da otvorim novi theard u vezi toga.
    Naime Flexonove teze oko izbora skija i tehniku skijanja su nama forumasima manje/vise poznati ali ja imam par pitanjca a moze odgovariti svako ko zeli.

    Naime ja sam skijas amater laik i nikada necu da uzmem skiju sa radiusom manjim od 14m ali necu ni veci od r20m (pa cak ni za van staze), jer sam vozio veci r i nije mi bolji.
    Isto tako vozim 170cm i mozda bih vozio i 165cm sa moih 185/82 (82 sa ne vise od 1kg odece i obuce), ali ne bih vozio skije duze od 180 jer sam vozio i nije mi bilo bolje.
    Sto se tice tehnike, pa ja sam i tu amater laik, odnosno volim i brzu i tacnu voznju tako da ja uzivam ali i da ne stavljam u opasnosti bilo koga oko mene a i mene samog, ali nikako ne mogu reci da skijam lepo za oko a i bas me briga za to. Pa ipak bih radio da budem tehnicki sto bolji, naravno radi mene.
    Pa sada sta znaci to cetvorica takmicara su opterecivali vrhove skija. Koliko to opterecivali, mnogo malo???
    Razumem to da se ne prebacuje na repove skija po izlasku iz zavoja jer skija te moze odbaciti, ali i Kostelic je bio u gornjem delu na repovima.
    Naime potrebne su saveti oko te tehnike. Da karving trazi opterecenje cele duzine skije podjednako, ali dali to isto vazi i za r12 i zar22??? za na stazu za van staze, a i stanje na stazi ne mora biti isto kao i stanje snega van staze
    i sl. pitanja oko tehnike, pa sada mi ne pada sve napamet.

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Trendo, nešto si mlađi i sigurno u boljoj kondiciji od mene, jer znam da se voliš penjati po planinama, dok se ja volim uz planinu voziti, a niz samo kliziti. Za čisti karving sa malim radijusom trebaju jake noge koje ja nemam. Mene bi kao skijaša ameri opisali kao "groomer cruiser" jer volim karving u širim zavojima, osim kad je staza baš strma gdje prelazim na starinsku Safet Sušić tehniku. Naravno, i u dubokom snijegu ništa bez Safeta. Potpuno se slažem sa tobom po pitanju radijusa, gdje praktikujem jedan par sa radijusom 13 ili 14m (i užim strukom), a drugi 17 do 20m (i strukom 90mm).

    Da se vratim na pitanje opterećenja skije u karvingu. Da, bez obzira na radijus, opterećenje treba da je na sredini skije. Priča o različitom opterećivanju kod dual radijus skija je glupost. Problem je jedino što kod agresivnije vožnje sa malim radijusom dolazi do "bacanja" na repove, pa treba biti majstor i to kontrolisati.
    Kad bi se više opterećavali vrhovi, repovi bi otklizavali i to više nije karving. Ima skijaša kojima je prirodan položaj na skijama sa nešto većim opterećenjem na repovima (kao npr. Bode Miller ili ovaj mladi junak: http://www.youtube.com/watch?v=rUfqB72kNBA) i tada karving nije problem, ali ne osjećaju se svi prijatno u tom položaju.

  3. #3
    Super Member Buda avatar
    Datum registracije
    27.02.2006
    Lokacija
    Sokobanja
    Skije / Bord
    Ficher progressor F19
    Godina
    52
    Poruke
    238

    Podrazumevano

    Stevo postujem da imas bolje znanje fizike,matematike od mene ali ? Da li je isto kada opteretiš skiju napred ili repove ? Ta tvoja teorija fizike može se primeniti kada se skije opterećuju na istom mestu tj. kada ih ti jednolično voziš. Ali možda nisi probao da opteretiš vrh skije a da pritom veliku ulogu igra struk i prednja krivulja u kojoj rep ostaje zapostavljen tj.skoro i da nema neku ulogu ili suprotan primer kada se vozi na repu kada struk i rep igraju glavnu ulogu a prednja geometrija ostaje zapostavljena tj. veoma malo naleže na sneg.Ne znam da li si pri tvojoj teoriji uzimao ovu formulu u obzir a ako nisi mogao bi da razmisliš o ovom ma koliko ovo glupo zvučalo

  4. #4
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    nema tu puno filozofije skija mora biti ravnomjerno opterecena kad kazem nisu opterecivali vrhove skije mislim da su opterecivali repove a posto je skij obicno montirana malo vise unazad osim u slucaju park skija i nekih freeride modela
    sto znaci da se tezina malo vise prebacuje naprijed ...svaka skija zahtijeva odredjenu vrstu adaptacije
    ali NIKADA NIKADA NIKADA ne voziti na repovima skije jer se gubi kontrola nad prednjim dijelom skije i sto je sasvim nebitno estetski izgleda katastrofalno...

  5. #5
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    58
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Flexon Pogledati poruku
    nema tu puno filozofije skija mora biti ravnomjerno opterecena kad kazem nisu opterecivali vrhove skije mislim da su opterecivali repove a posto je skij obicno montirana malo vise unazad osim u slucaju park skija i nekih freeride modela
    sto znaci da se tezina malo vise prebacuje naprijed ...svaka skija zahtijeva odredjenu vrstu adaptacije
    ali NIKADA NIKADA NIKADA ne voziti na repovima skije jer se gubi kontrola nad prednjim dijelom skije i sto je sasvim nebitno estetski izgleda katastrofalno...

    .....i završi (barem se meni to dogodilo) često u stubu lifta, ili drveta....jedno pet minuta nisam došao do vazduha, al srećom ništa nije bilo polomljeno...od tada ne skijam više na rubu staze-samo sredina, jebi ga, sigurno je sigurno...

  6. #6
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Buda Pogledati poruku
    ...Da li je isto kada opteretiš skiju napred ili repove ? Ta tvoja teorija fizike može se primeniti kada se skije opterećuju na istom mestu tj. kada ih ti jednolično voziš. Ali možda nisi probao da opteretiš vrh skije a da pritom veliku ulogu igra struk i prednja krivulja u kojoj rep ostaje zapostavljen tj.skoro i da nema neku ulogu ili suprotan primer kada se vozi na repu kada struk i rep igraju glavnu ulogu a prednja geometrija ostaje zapostavljena tj. veoma malo naleže na sneg...
    Hmmm, nisam siguran da li pri ovom misliš na dual radijus priču ili generalno. Karving tehnika je tehnika u kojoj skija sama skreće usljed svoje geometrije i nagiba prema podlozi. Opterećenje može da varira naprijed i nazad i nikada ne može biti savršeno centrirano. Ako je opterećenje isključivo na prednjem dijelu, tada više ne pričamo o karving zavoju, jer repovi sigurno otklizuju više ili manje. Bode-a sam spominjao kao primjer nekog čije težište leži malo nazad. Naravno da bi se opterećenjem samo repova izgubila kontrola nad skijama.

    Ako je riječ o dual radijus skijama (među kojima je i moj Scott Punisher), tu je priča da je radijus u prednjem dijelu skije nešto manji od radijusa u zadnjem dijelu. Ni kod kojih karving skija bočni profil ne čini dio savršene kružnice, već je uvijek riječ o nekakvoj približnoj krivulji (parabola, dio elipse...) kod koje je u svakoj tački neznatno drugačiji radijus. Tako teoretski skije imaju ogroman broj radijusa. U Americi i danas mnogi skijaši ne kažu "carving skis" već kažu "parabolic skis" (radio sam sa amerima desetak godina i sam se uvjerio), jer su karving skije krenule sa Elanom na kojim je tada pisalo "parabolic". Vrijednost radijusa koji se ispisuje na skiji je vrijednost izračunata za kružnicu interpoliranu kroz tri tačke (vrh, sredina, rep).
    Dual radijus kod Fischera je isto kao natpis "radijus 10 - 16" kod Elana čisti marketinški fazon. Jeste radijus naprijed različit nego ozada, ali je to slučaj i kod mnogih drugih skija.

  7. #7
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Samo jedna zanimljivost pošto vidim da se diskutuje o "težištu". Što se tiče težišta kod skijanja, ja sam se prošlog leta kod kog prijatelja u Češkoj zezao sa tablom za balansiranje i merenje opterećenja tj određivanjem težišta. To je simulator za sportove koji zahtevaju ravnotežu i balans (skijanje, tenis, golf, bezbol i sl.). Svaki čovek ima drugačije težište i u drugačijem položaju ima idealno opterećenje i to zavisi od mnogo faktora, prvenstveno o građi (visina i dužina ekstremiteta u mnogome određuju ovo).

    Tako da ako vam se neko čini da ima pomereno težište ne mora da znači da je tako (ne pričam konkretno nego generalno). Takođe meni stalno pričaju da moram više da savijem kolena prilikom slalom vožnje ali ako to uradim onda gubim idelni balans i ravnotežu i težište pobegne mnogo napred, jednostavno gubim taj moment kojim telo osciluje. To je i simulator pokazao. Šta da radim, visok sam i takav mi je balans

    Hoću da kažem, da ako nečiji stil izgleda kao da vozi na repovima, ne mora da znači da je tako.

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    01.12.2008
    Lokacija
    Beograd i okolina
    Skije / Bord
    Snowboard, komada nekoliko
    Poruke
    207

    Podrazumevano

    Za sta godmi je trebao balans, nikada to nije bilo onako kako su instruktori pokusavali, da me nameste, cak sam morao i da se svadjam, tako da sam morao sam da provalim. Sve me teraju onako kako oni stoje, a neko ima 170 cm i 70 kila, ja 180 cm i 120 kila. Osnovni principi su naravno isti, ali varijacije prilicne.

  9. #9
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od jopopo Pogledati poruku
    Samo jedna zanimljivost pošto vidim da se diskutuje o "težištu". Što se tiče težišta kod skijanja, ja sam se prošlog leta kod kog prijatelja u Češkoj zezao sa tablom za balansiranje i merenje opterećenja tj određivanjem težišta. To je simulator za sportove koji zahtevaju ravnotežu i balans (skijanje, tenis, golf, bezbol i sl.). Svaki čovek ima drugačije težište i u drugačijem položaju ima idealno opterećenje i to zavisi od mnogo faktora, prvenstveno o građi (visina i dužina ekstremiteta u mnogome određuju ovo).

    Tako da ako vam se neko čini da ima pomereno težište ne mora da znači da je tako (ne pričam konkretno nego generalno). Takođe meni stalno pričaju da moram više da savijem kolena prilikom slalom vožnje ali ako to uradim onda gubim idelni balans i ravnotežu i težište pobegne mnogo napred, jednostavno gubim taj moment kojim telo osciluje. To je i simulator pokazao. Šta da radim, visok sam i takav mi je balans

    Hoću da kažem, da ako nečiji stil izgleda kao da vozi na repovima, ne mora da znači da je tako.
    Mislim da je ovo potpuno tačno.

    Meni svi stalno sugerišu da "ostajem pozadi". Kada se na silu pomerim unapred gubim balans. A visok sam 190... što će reći još i krakat... tako da ne može meni da bude težište isto kao i nekom od 170.

  10. #10
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Još jedno moje lično zapažanje, recimo "laičko", zaboravio sam da dodam... Imam Balance Board za Wii konzolu, kada stanem normalno, pravo, težište mi je pomereno oko 8cm pozadi u odnosu na vertikalnu osu. Znači ako ja mrdnem svoj nos 8cm unapred već sam poremetio balans a težište kao je normalno, za moje telo i moje srednje uvo očigledno nije tako.

    Jedino mi je Petar Popangelov, čuveni bugarski skijaš, sa kime me je upoznao naš zajednički prijatelj pre 7-8 godina i proskijali zajedno jedan sat, rekao da treba da skijam u onakvom stavu kako ja osećam da je dobro i da neko ko skija par godina po 6-7 dana godišnje to ne može da oseti ali kada kreneš da skijaš intezivnije i dobiješ na skijaškom stažu, taj osećaj za pravim balansom se javi.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •