Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Podešavanje vezova

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano Podešavanje vezova

    Prije podešavanja vezova u servisu, da li je ikoga od vas serviser pitao nešto drugo osim: "Koliko kila imaš?" ?
    Pri tom mislim na pitanja tipa: "Kako dobro skijaš?", "Koji broj cipela nosiš?" ili "Koja je dužina đona pancerice?".

  2. #2
    Senior Member milos79 avatar
    Datum registracije
    07.12.2005
    Skije / Bord
    Salomon Eq.10 3V Race/Head Monster i.M72
    Poruke
    142

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan
    Prije podešavanja vezova u servisu, da li je ikoga od vas serviser pitao nešto drugo osim: "Koliko kila imaš?" ?
    Pri tom mislim na pitanja tipa: "Kako dobro skijaš?", "Koji broj cipela nosiš?" ili "Koja je dužina đona pancerice?".
    Naravno da ne, mada ako je iskusan serviser, samo tezina mu je i dovoljna, posto to pita uglavnom samo kad montira vez, pancericu ima pri sebi, a po tome kakvu skiju drzi u ruci moze da zna kakav si skijas (doduse ovo je diskutabilno, pogotovu kod nas). U najgorem slucaju pograsice za pola dina gore, dole, sto i nije toliko strasno.

    Strasnije je kad ljudi slazu za kilazu i kvalitete svog skijanja, ili jos gore kad je serviser dovoljno 'strucan' da koristi 'fantasticni' metod br.kg/10=br.dina

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!

  4. #4
    Ski Magare CrazyKong avatar
    Datum registracije
    17.01.2005
    Lokacija
    BG
    Godina
    51
    Poruke
    910

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!
    Pa jednom nogom "jace" vozi

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    Ili kad mi je prijatelj iznajmio skije a one "podesene", jedna je bila na 5 a druga na 10!
    U prosjeku su bile dobro podešene .

    Kod podešavanja vezova postoje dva moguća rizika:
    1. da pri prejakom podezavanju vez ne izbaci kad treba
    2. da pri preslabom podešavanju vez izbaci kad ne treba

    U tvom slučaju su bila aktuelna oba rizika istovremeno.

  6. #6
    Ski legenda
    Datum registracije
    26.11.2005
    Godina
    54
    Poruke
    221

    Podrazumevano

    Čika Đole u Mlatišuminoj ulici pri štelovanju vezova ima običaj da meri
    čašicu kolena,te i taj podatak po nekoj tablici unosi u formulu za izračunavanje vrednosti na DIN skali. Inače neka univerzalna formula
    bi bila za prosečnog skijaša rekreativca :

    (težina/100) x 0,80

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Da, ali tu može čovek da se lako prevari.

    Npr. voziš po srednje uredjenoj ili neuredjenoj stazi, zategneš vez (pošto ti je izbacivao) i skijaš i dalje, izbaci kad treba, radi OK, a onda se pri kraju dana opustiš i padneš a vez ibaci, ali kasno, pa se povrediš..

  8. #8
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od boris
    Čika Đole u Mlatišuminoj ulici pri štelovanju vezova ima običaj da meri
    čašicu kolena,te i taj podatak po nekoj tablici unosi u formulu za izračunavanje vrednosti na DIN skali.
    Svaka čast čika Đoletu. On mjeri širinu tibije (ispod čašice) te koristi tabelu po DIN standardu (otud i naziv "DIN skala") koja se koristila do uvođenja ISO11088 standarda početkom devedesetih. Ta se tabela tada isporučivala uz svaki par prodatih vezova.

    Evo linka za "tibia" metodu: http://home.online.no/~stigbye/skiin...-2_step-1.html

    Ispravno podešen vez može i smije da izbaci SAMO KOD OZBILJNIJEG PADA i to kad se pojavi rizik za nogu, bez obzira na teren i brzinu skijanja. Kod većine padova vez i ne treba da izbaci. Ako ovo nije slučaj kod vas, tj. ako vam vez izbacuje bez razloga moguće je jedno od sledećeg:
    - neodgovarajuće podešeni vezovi
    - neispravni vezovi
    - da imate Atomic vezove (svi osim NEOX-a) i da niste savršeno očistili snijeg ispod pete. Zbog ovog sam na Sl:9 imao montiranu Tyroliju
    Izmenio/la stekan; 02.02.2006 u 12:13.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Izbacio je meni vez, ali kasno , desni vez mi je izbacio odma (pretpostavljam zbog načina pada i zato što mi je desna noga "jača") a levi malo kasnije, pao sam preko levog kolena i iskočio je i levi ali se pre toga desila povreda..

    Inače obično držim "labavije" vezove (6-6.5/7) ali sam zbog iskakanja veza na Žabljaku (skijanje van staza po ceo dan, i silovanje naravno ) povećao podešavanje na 7.5/8. Pri padu su mi iskakala oba veza, ali u tom jednom slučaju je levi možda zakasnio (mada je čudan pad bio u pitanju ).

  10. #10
    Znanje je moc!
    Datum registracije
    28.12.2005
    Godina
    53
    Poruke
    28

    Podrazumevano

    Wlad, imaj na umu da se vez projektuje da zastiti tibiju (potkolenicu) od preloma, ali niko od proizvodjaca ne garantuje zastitu ligamenata.

    Znaci da eventualna odsteta od proizvodjaca (ili servisa koji je podesio vez) moze da se zahteva samo ako je pukla kost, a vez nije izbacio cipelu.

    Ako bi neko zeleo da sigurno zastiti i ligamente, morao bi da podesi vez na daleko nize podeoke na skali, a onda bi skijanje bilo gotovo nemoguce.

    Znaci prilikom pada gde sila nije dovoljno velika da slomi potkolenicu, vez nece izbaciti cipelu, ali je istezanje ligamenata sasvim moguce, naravno da li ce se to desiti ili ne zavisi od individualnih karakteristika skijasa, polozaja noge prilikom pada, itd...

    Kakvu povredu si zadobio?
    Krca

    Znanje je moc!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •