Strana 1 od 62 1231151 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 614

Tema: Trois Vallees

  1. #1
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano Trois Vallees

    Znam da je ekipa sa foruma pocela od ove godine masovnije da posećuje Trois Vallee, ali računam da još jedan utisak neće biti na odmet (a i obećao sam Adminu kojeg sam sreo u povratku).
    Prvo pitanje koje me je zanimalo kada sam stigao tamo je koliko je to zapravo veliko. Pa evo ovako: zadali smo sebi zadatak da obidjemo sve bitnije delove skijališta, bez preteranog forsiranja, i šest dana (koliko je važio ski-pas) bilo je taman dovoljno za to. Skijalište se zove Tri doline, mada je tačnije reći da su to četiri doline (Val Toran, Menuir, Meribel i Kuršvel). Postoje opcije da se uzme ski-pas samo za jednu dolinu, ali to bih zaista preporučio samo totalnim početnicima, jer kada si već tamo, šteta je ne proći što više staza i ne videti sve. Sve u svemu, kretanje kroz ski centar se obavja uz stalnu konsultaciju mape, koja se u neograničenim količinama deli besplatno. Naravno, izgubiti se nećete, jer gde god da zabasate lepo ćete se skijati. U krajnjem, ako baš zakasnite na poslednju žicu, tu je šatl-bus koji prolazi stalno i ne plaća se. Pristup svim stazama je veoma brz i jednostavan bez obzira na to gde ste smešteni, pa se tako od Menuira do (najudaljenijeg) Kurševela stiže sa tri vožnje žičarom i jedan veomaaa dugi spust stazama. Žičare su, treba li reći, ekstremno komforne, brze i ako negde morate da sačekate pet minuta to znači da niste imali sreće sa gužvom.
    Kao deo skijališta se računa i Orel, koji je u geografskom smislu izdvojen iz Tri doline, niže je i povezan samo jednom žičarom i pretpostavljam da je tamo i smeštaj jeftiniji. Kuriozitet je da se od Orela do 3D dolazi žičarom za petnaestak minuta, a autobusom treba otprilike dva sata. Pošto je Orel usput kada se dolazi iz Srbije, to znači da put odavde i odande traje za po toliko kraće.
    Svaka pristojnija staza dugačka je po nekoliko kilometara i visinska razlika je uglavnom oko hiljadu metara, što razume se može i da varira, zavisno od staze. Staze su toliko dugačke da čoveku prosto dođe da usred vožnje sedne negde u kafanu, ali tu je problem jer ski kafei u 3D nisu baš tako mnogobrojni i obično su to samouslužni restorani, dobro su snabdeveni ali i skupi. Cene na stazama su uglavnom oko tri puta veće nego u Bgd. Ili na Kopaoniku. Supu, recimo, na računajte da ćete dobiti ispod 8-9 evra, topla čokolada 4-5. Cene su na stazama uglavnom ujednačene, svejedno da li je reč o nekom zabačenom delu skijališta ili jaht-klubu u Kurševelu.
    U pogledu lokacije, najpovoljnija je pozicija doline Meribel, koja ima centralnu poziciju, a naročito centra Meribel Motare odakle samo jedna vožnja žicom vodi u bilo koju od preostale tri doline.
    Ko voli da zimuje u intimnom alpskom ambijentu, ušuškan u borovoj šumi, za njega je La Tania, u blizini Kurševela. Ko se opredeli za low-cost varijantu, verovatno je najbolje da traži smeštaj u nekom od okolnih nižih naselja poput Orela, Sen-Marten de Belvila, Brid le Bena i tako dalje. U same 3D svakako je najjeftiniji smeštaj u Menuiru, koji nije tako šumovit kao Kurševel niti pruža planinski ugođaj kao Meribel ili Val Toran, ali u pogledu pristupa stazama i u pogledu kvaliteta staza ne zaostaje za njima.
    U pogledu održavanja staza Francuzima se ponekad desi pomračenje pa ostave staze nepopeglane, ali uglavnom, a naročito za naše pojmove, staze su u odličnom stanju. Crne staze se uređuju manje nego crvene i plave, što ih u principu čini baš teškim za skijanje. Ipak, naišli smo na nekoliko dobro pripremljenih crnih staza, mada mi se čini da smo tu više imali sreće nego što je to rezultat redovnog održavanja. Crne staze su tako kategorisane zbog nešto oštrijeg nagiba, što se može osetiti, ali između crvenih i plavih teško je ponekad primetiti razliku. Neke od crvenih staza (njih je ipak ponajviše) su jednostavno san snova i imate osećaj da možete da ih vozite i zatvorenih očiju.
    Nisam nikakav of-pist vozač (mada bih vol’o) ali zamišljam da uslovi kakve smo mi imali za sedam dana (sneg padao svaki drugi dan) su ostvarenje snova svakog ljubitelja vožnje po dubokom snegu. Planina prosto ište da se ostavi „potpis“ izvan staze, ali mi iz Srbije smo suviše željni upeglanih, tvrdih i brzih staza da bismo se posvećivali mukotrpnom savladjivanju tehnike kroz dubok sneg.
    Eto, to je ski-info o 3D, a koga zanimaju i drugi detalji neka pita, ima tu i drugih ljudi koji skoro bili tamo. Btw., mogli bismo i da oformimo i klub 3D na Forumu .

  2. #2
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Izvi jesi i ti '' neko Magare' ??? Svaka cast sto si se potrudijo i ako jesi, a i ako nisi - magare.
    PS
    Izvini sto sam povrsan citac, a brz na tastaturi, ali ako nisi Magare, onda mozda nisi nocivao u LM, i ako je to tako; dje si ti boravijo????

    PS
    Sad ce ti zivot biti tezak, mora bas da ti se desi nesto specijalno sto se skijanja tice, pa da se 'skinseh' sa ovisnosti zvane 3 D, tako, mogu da shvatim da bi ti vec sad pravijo 'club 3 d'. ;-)
    Izmenio/la Sapa; 22.01.2008 u 19:07.

  3. #3
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    e jeste, to sam zaboravio da napisem, ono sto ne valja je da 3D pomera standarde i da je posle toga vise nista nece biti isto. to je nepodeljeno misljenje medju prisutnima ali to sam znao i kada sam posao.

    a boravio sam u Les Menuires, da, mada sa ovom pamecu bih sada pre gledao neki val toran ili meribel i ne bih ciketanisao oko 100 evra gore-dole.

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Obrenovac
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL, K2 outlow
    Poruke
    198

    Podrazumevano

    Eto, a ja željno iščekivao da vozim po puderu, a ono ništa - svo vreme bilo sunce.

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Sta sam jos zaboravio da napisem, najvaznije: kvalitet snega. To je onaj nama Srbima nepoznati osecaj da se pustis da te nosi brzina a staza te drzi svakog sekunda i ne moras da mislis da ce te sacekati neki nanos mokrog snega ili ledena ploca ili kamen ... ili skijas koji se prosuo diljem staze.

  6. #6
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od patak Pogledati poruku
    Eto, a ja željno iščekivao da vozim po puderu, a ono ništa - svo vreme bilo sunce.
    Videli i dve lavine (manjih dimenzija) uzrokovane razuzdanimn ponasanjem neodgovornih bordera i frirajdera.

  7. #7
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    Sta sam jos zaboravio da napisem, najvaznije: kvalitet snega. To je onaj nama Srbima nepoznati osecaj da se pustis da te nosi brzina a staza te drzi svakog sekunda i ne moras da mislis da ce te sacekati neki nanos mokrog snega ili ledena ploca ili kamen ... ili skijas koji se prosuo diljem staze.
    Pa dobro da ne pretjeramo s romantikom apropos francuskih staza, Jednostavno si imao srecu da je te je vrijeme posluzilo. Kvalitet snjega moze da bude i losh i nanosi mokrog snjega i ledene ploce postoje cak i u 3 D, a prosutih skijasa diljem staze.......samo kad si tamo u visokoj sezoni.

    Svakako stoji da se tamo, oni tzv. 'pisteurs' ,maximalno trude da naprave optimalne staze i u ne-optimalnim uslovima.

  8. #8
    ski još
    Datum registracije
    10.08.2006
    Lokacija
    Bgd
    Skije / Bord
    Atomic s9
    Godina
    63
    Poruke
    375

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    (Eto, to je ski-info o 3D, a koga zanimaju i drugi detalji neka pita, ima tu i drugih ljudi koji skoro bili tamo. Btw., mogli bismo i da oformimo i klub 3D na Forumu .
    U opet separatisanje. Prosto mi milina kada citam o ovom 3D.

  9. #9
    Ustajanjeeeeeeeeeeeeeeeee hehehe avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Kragujevac
    Skije / Bord
    Fischer AMC76
    Godina
    60
    Poruke
    807

    Podrazumevano

    samo mala ispravka... Les Menuires i Val Thorens su u istoj dolini, spojeni su cuvenim Boulevard de Cumin... (deklarisan crveno, iako je pad takav da se ni kliker ne bi kotrljao, verovatno sto je uzan i dugaaaaaaaaacak)

    U pravu je plageton... posle 3D... nista vise nije isto.

    @sapa... pis'o covek mojim slovima... ne prigovaraj vise, nece biti reporta (bar ne s moje tastature)

  10. #10
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Ko ba prigovara?? I ja sam reko sFaka cast na impresijama, ba.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •