Strana 10 od 20 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 91 do 100 od 192

Tema: LAVINA - borba za život

  1. #91
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oggy Pogledati poruku
    Priznajem da ne kontam potpuno zasto se zove 3x3, ako je glavni faktor rizika samo jedan (oglaseni rizik od lavina)?
    ja se bavim amaterski vec neko vrijeme, inace par puta mi je promakao pravi pravcati kurs, zbog nekih ''neizostavnih razloga''; fakat nema opravdanja, a kurs je teorijski i prakticni 2 dana teorije i 4 prakse. kosta oko 700 evra sve skupa (smjestaj i skipass ukljuceni)
    ona tabela na wikipediji ima tri kolone (1sitacija na terenu, 2izgled terena, i 3 prisutni ljudski faktor (velicna grupe, oprema isl...) i tri reda 1 Regionalno planiranje i analiza rute (''kod kuce'') 2 lokalno; analiza rute ne licu mjesta 3 zonalno analiza za vrijem kretanja po ruti.
    Mesh cini da su to ta 3x3 faktora koja se uzimajju u razmatranje;
    zatim imas tri klase redukcije koje ti pomazu kod odluke da li da krenes ili ne; one zavise od proglasenog stepena opasnosti i nagiba padine na koju trebas da stupis...nagib, strana svijeta, godisnje doba, doba dana, mokar ili suv snijeg... komplikovano moj ti, mislim da od teorije nema nista, to se mora iskusiti i u praksi nauciti. kad je opsnost 4 ili 5, znas i sam da nemas sta traziti van staze, ali problem nasutpa kod 3ceg podijoka, a pogotovo 2og, jer tad svi izlaze van staze bas ko da idu u shopping, a tu mora da se pridrzava pravila da kod 3ceg stepena ne izlazis na padinu nagiba preko 35 stepeni, padinu kojoj je ekspozicija sjver (sjeverozapad-sjeveroistok (u sitaciji kad je snjeg mokar...ma idi, uzmes vodica i zavrsis poso...i mislis da si siguran :(
    Izmenio/la Sapa; 13.01.2011 u 12:42.

  2. #92
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Jos ne potvrdjena informacija je da nastradili skijasi sa ABS ruksakom na ledjima, nisu pricvrstili rucicu za aktiviranje prije nego su krenuli u teren. Tragicno; Hebes ti opremu kad nemas pojma kako radi. Danas vecina biroa za offpist skijanje standardno opskrbrljuje klijentelu sa ABS ruksacima. Ne bi me cudilo da su im podjelili sve te drangulije i naglasili da nista ne diraju da se ne pokvari. Tako je i meni vodic uvalijo u ruke ortovox, pokazao hepek predajnik/prijemnik i rekao da zatvorim u djep i ne otvaram ga dok se ne vratimo sa skijanja i naravno samo je on od citave grupe imao lopatu i sondu. :((. (Zato sam i skijo tik iza njega; reko ako nas zatrpa, a on pretekne, valjda ce mene prvog da otkopava )

  3. #93
    Super Member
    Datum registracije
    22.09.2009
    Lokacija
    San Francisco, CA
    Skije / Bord
    T.Rice HP, Skate Banana, TRS,
    Godina
    38
    Poruke
    399

    Podrazumevano

    Tako rade i ovi instruktori po italiji. Kaze, "A ako mene zatrpa... svi smo mrtvi".
    Cao Goksi!

  4. #94
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od pailhead Pogledati poruku
    Tako rade i ovi instruktori po italiji. Kaze, "A ako mene zatrpa... svi smo mrtvi".
    zvuci amaterski; pogotovo ako ''obicni'' ski-instruktori vode na back country skijanje. Ne sumnjam da znaju skijat, ali da li se razumiju u bezbjednost? Malo je to onaj nas juznjacki mentalitet; kako ce mo-lako ce mo.
    Mada i ovaj cikica sto je mene vodijo je bio lokalac, sa godinama iskustva kao sertifikovani vodic, pa opet samo jedna sonda i lopata i bez barem kratkog objasnjenja kako aparati rade.. Dobro, pretpostavljam da nas je i poveo jer je znao da je snijeg stabilan, prije ulaska u teren je kontrolisao prijem svakog od nasih primo/predajnika, zatim cackao nesto po snijegu gdje god mu se ucinilo sumnjivo, ali sa jednom sondom i lopatom na nas 5toro, in the middle of nowhere, na padini od 40stepeni nagiba, da je kojim slucajem krenula neka lavina, mislim da bi nam sanse za prezivaljavnje bile 0,1%.

  5. #95
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Znaš kako, ti ABS i Snowpulse ruksaci po defaultu nisu spremni za upotrenu. Ručka se nalazi ispod rajferšlusa, i da bi "pripremio" opremu treba da otvoriš rajferšlus, izvadiš ručku i zalepiš na čičak traku (i ručka za zadnje strane ima čičak, i na ruksak delu ima takođe) i onda je ručka zaista na dohvat ruke.

    E sad, ako dobiješ opremu (iznajmiš) imaš dosta problema:

    ne znaš tačno kako se koristi (100%), zatim nisi pripremljen gde se tačno nalazi ručka, takođe kada nešto dobiješ*od nekoga obično u kritičnoj situaciji ni ne računaš na to (ako stalno sa sobom nosiš istu opremu i znaš tačno kako se priprema i koristi to ti je uvek u "malom mozgu") i na posletku ne znaš kako se "priprema" ako ti neko detaljno ne objasni. Ja sam nosio svoj ranac u Tignesu kada je sam išao van staze - padao svež sneg i "malo-malo" su minirali terene, naravno čim sam izašao iz apt. izvadio sam ručku i nalepio spolja - koj' će mi SP ako nemam ručku pri ruci - iskreno mislim da nema šanse da ga ispališ ako ga ne pripremiš - da otvoriš rajferšljus, izvučeš ručku i povučeš je jako u ludilu ako te uhvati lavima.

    Mislim da Snowpulse ima nekoliko prednosti u odnosu na ABS (koji sada imaju da se kupe za jako male pare - u Kaprunu sam video 30litarski ABS ranac za oko 150eur): jedna je da štiti bolje glavu a druga (po meni nezanemarljiva) je da sam možeš da refiluješ punjenje (u ronilačkom klubu ili paintball klubu) pošto je punjenje običan kompresovan vazduh - a to povlači da možeš i da "ispališ" snowpulse i samim tim vidiš kako ceo sistem funkcioniše. I na kraju glavna mana: mnogo su skuplji od ABS ruksaka.

  6. #96
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    [QUOTE=wlad;52822]
    Znaš kako, ti ABS i Snowpulse ruksaci po defaultu nisu spremni za upotrenu. Ručka se nalazi ispod rajferšlusa, i da bi "pripremio" opremu treba da otvoriš rajferšlus, izvadiš ručku i zalepiš na čičak traku (i ručka za zadnje strane ima čičak, i na ruksak delu ima takođe) i onda je ručka zaista na dohvat ruke.E sad, ako dobiješ opremu (iznajmiš) imaš dosta problema:
    pa imas problema, posto ti nesto uvale u ruku i kazu idi samo pravo, izgleda da je to bio slucaj, ali jos ce mo citati izvjestaj.

    koj' će mi SP ako nemam ručku pri ruci - iskreno mislim da nema šanse da ga ispališ ako ga ne pripremiš - da otvoriš rajferšljus, izvučeš ručku i povučeš je jako u ludilu ako te uhvati lavima.
    eh, znam licno jednog lolu sto je izaso da skija na neku strmopizdinu, a disaljku od avalunga ostavio zakopcanu u uprtacu od ruksaka

    Mislim da Snowpulse ima nekoliko prednosti u odnosu na ABS (koji sada imaju da se kupe za jako male pare - u Kaprunu sam video 30litarski ABS ranac za oko 150eur): jedna je da štiti bolje glavu a druga (po meni nezanemarljiva) je da sam možeš da refiluješ punjenje (u ronilačkom klubu ili paintball klubu) pošto je punjenje običan kompresovan vazduh - a to povlači da možeš i da "ispališ" snowpulse i samim tim vidiš kako ceo sistem funkcioniše. I na kraju glavna mana: mnogo su skuplji od ABS ruksaka.
    ovi iz ABSa opet tvrde da je njihov sistemu bolji jer su slobodne ruke da bi se borilo sa lavinom. meni licno snowpulse izgleda bezbjedniji; ipak je to shwicer napravijo
    ps
    za 150 evra za kompletan abs-ruksak? zvuci dz.!!! da to ipak nije bio samo ruksak u pitanju, bez airbaga i base unit??? ABS jeste jeftiniji od tog tvog, ali razika je mozda svega 100 do 150 evra; znaci jos uvjek govorimo o cjeni kompleta od naj manje 500-600 evra
    Izmenio/la Sapa; 14.01.2011 u 22:19.

  7. #97
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nisam zagledao, video sam ruksak od 30L na kome stoji ABS Airbag logo - pa sam pretpostavio da je komplet na predsezonskom popustu - jeste mi bilo mnogo jeftino al' reko možda su hteli da se ratosiljaju pre dobijanja novih količina (u novembru). Ja imam 10L (SP), ima taman mesta za svu opremu + par sendviča i vode , 30L mi nešto izgleda mnogo za freeride avanture - to je više za neka duga putešestvija..

    Ove godine sam u AT video baš dosta ljudi sa ABS airbagovima, i u FR ne zaostaju mnogo. A TwinTip skija na Austrijskim skijalištima u predsezoni je bilo skoro 50% - prava moda postala .

  8. #98
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Otkrivanje i 'unistavanje'' potencijalnih lavina; evo kako to rade kauboji u americi;


  9. #99
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano snimak bordera u lavini

    Nezgoda se desila u Zermattu 31 januara ove godine, znaci prije samo par dana; popodne; sjeverna padina; taj dan je proglaseni rizik od lavina u tom podrucju bio 1 !!!.(tj samo na prvom stepenu od mogucih 5)
    Lavina tzv 'slab' se odronijo na padini nagiba izmedju 35 i 40 posto. Decka je spasio ABS koji je nosio na ledjima.
    ''Lijep primjer'' kako van staze nikada nije sigurno; oopreznost nikad na odmet; a uza se uvjek 'sveto trojstvo' (i pomogucnost abs, avalung ili snowpulse)

    http://videos.videopress.com/mLyczOX...che-lg_dvd.mp4
    Izmenio/la Sapa; 06.02.2011 u 18:32.

  10. #100
    Junior Member Jessieblueyu avatar
    Datum registracije
    18.12.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Volkl Gotama
    Godina
    39
    Poruke
    25

    Podrazumevano

    Ovde je snimak momaka, po govoru bih rekao da su iz Grcke, koje je na planini Kozuf uhvatila lavina. Nazalost sada vidim da je klip proglasen za "private" ali za slucaj da opet predje u public evo linka:

    http://www.youtube.com/watch?v=r1uS07mGrJk

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •