Strana 4 od 6 PrvaPrva ... 23456 PoslednjaPoslednja
Rezultati 31 do 40 od 53

Tema: preporuka za skijanje u Italiji-Austriji-Francuskoj

  1. #31
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Kad smo kod te sve opreme, popularna je i ABS airbag (ili kako ga već zovu) za off-piste skijanje. Problem kada te "zavati" lavina je ako potoneš dole (najčesće), ako "plivaš" na površini - ništa ti neće biti (ima negde link onog tipa što je stekan okačio na forum, koga je uhvatila lavina a on ostao na površini - doduše "mala" je lavina bila).
    ABS je super stvarka, ama mlogo skupo to: circa €600 evra to je cjena od prosle godine, ne znam da nije sta pojeftinilo.

    Postoji cijevka, zove se avalung, koja ti omogucava nesmetano disanje pod snjegom/lavinom. Tj maximalno produzava sansu da te zivog nadju i otkopaju (naravno ako imas transciver).

    Proizvodjac je 'BD' www.avalung.com.

    Obavezno procitajte onaj dio sajta koji je posvecen 'accidents', veoma poucne price ocevidaca/ucesnika, znam da je to marketinska fora blac diamonda, ali detaljnije udubljivanje u ovu temu me je ponukalo da istu stvar nabavim. ipak puuuno jevtinije od ABS-a.

    cjena kod sport-conrad je npr. oko € 130 evra za najmanji ruksak sa ovom avalung cjevcicom. Tu je dakle cijev ugradjena u uprtac ruksaka, kao kod ronilackih sistema za disanje (btw. avalung moze da se kupi i bez ruksaka).
    U svakom slucaju stvar je djelotvorna, sansa da prezivis je 10 ili vise puta veca nego da pokusas da zadrzis vazduh, dok ne stigne gss, praxa pokazala da cojek ne umire od nedostatka vazduha pod snjegom nego od pritiska na grudni kos...dakle izdisanje u naj gorim mukama.

    Eto, sonda, tragač, lopata, radio i ABS airbag - u prevodu treba ti i dobar ranac da sve to nosiš
    Sve ovo sto si nabrojao moze u ruksak, osim naravno gore spomenutog avlunga i transcivera,
    za avalung je logicno jel, valja trazit po ruksaku dok te pritisce 2 tone snjega, a transciver u ruksaku moze avtomatski da zanci da gss poslje brze i djelotvorne akcije nadje ruksak (koji se pod lavinom otkine s ledja) iz kojeg trasnciver uredno salje signale, a zrtva 20, 30 ili 50 metara dalje. dakle, primo-predjanik ide pod jaknu, na junacke grudi.

    I naravno, kao što kaže onaj tekst koji sam sinoć/jutros okačio, obavezno odvezati ruke od štapova (ja ni ne vezujem nikada ) - da ti ne budu vezane dok "plivaš"
    ovo ne znajem, ali kad 10 tona snjega krene, djaba ti sva kraul tehnika ko u Veljka Rogosica

    btw. super su ti oni linkovi 'jeste li znali da....' o La grave, i ona karta, otprilike mos da vidis gdje su rute....samo ipak....ja bi svima preporucijo vodica, makar za prvi put.

    PS
    Hehehhe, TEK sad vidim sa kojeg si sajta maznijo slikice...Doug Coombs....jedna od proslogodisnjih zrtava skijalista la Grave....

    Fexone jel i coomba bio pocetnik

    http://www.dougcoombs.com/phlagrave2.html

    ali slike ne da su dobre .... puuuf
    Izmenio/la Sapa; 13.09.2007 u 17:42.

  2. #32
    God country family powder Bajastrasni avatar
    Datum registracije
    31.12.2006
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    65

    Podrazumevano

    Vidim ja da ste vi resili da nas zatrpate (mada ono sa zenom i nije losa ideja). Ja u rancu za sada nosim rezervne rukavice, naocare i kapu za dete, malo chokolade i flasicu vode. Ne verujem da bi se za te vase transformatore i stabilizatore naslo mesta. A u unutrasnjim dzepu pljoska naravno, igla, konac i ogledalce. Sa tom opremom, cenim, bezbedno je samo do iza prvog zbuna na pi.anje.

  3. #33
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    [QUOTE=Bajastrasni;22546]
    Vidim ja da ste vi resili da nas zatrpate (mada ono sa zenom i nije losa ideja). Ja u rancu za sada nosim rezervne rukavice, naocare i kapu za dete, malo chokolade i flasicu vode. Ne verujem da bi se za te vase transformatore i stabilizatore naslo mesta. A u unutrasnjim dzepu pljoska naravno, igla, konac i ogledalce.
    Baja, s ovim popisom materijala koji zaduzujes si me skroz razoruzo, nemam sta da dopunim, osim mozda jedna kutija SDO (suvi dnevni obrok iz JNA magacina). Jest brate, dok se god drzis utabane staze najgore sto moze da ti se desi da se s nekim sudaris. tu je sansa 50-50 da ces iz tog sudara izac bez ogrebotina (osim mozda pukunte pantalone, ali tu su igla i konac iz ruksaka da rijese taj problem).

    Sa tom opremom, cenim, bezbedno je samo do iza prvog zbuna na pi.anje.
    A i to je relativno bezbedno...... cak je i tu nivo bezbjednost zavistan od nagiba terena, strane svijeta i pravca vjetra kod doticnog zbuna za zapisavanje
    dakle na pisanje sa kompasom, transciverom.... i naravno kacigom
    Izmenio/la Sapa; 13.09.2007 u 17:24.

  4. #34
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sapa Pogledati poruku
    ovo ne znajem, ali kad 10 tona snjega krene, djaba ti sva kraul tehnika ko u Veljka Rogosica
    , šalio sam se kada sam rekao plivanje. Ali ima više razloga, npr. pre nego što te zatrpa sneg, pravilo je da staviš ruke preko lica - kako bi ostavio prostora sebi da dišeš (da se ne bi napunio snega) - a to je prilično teško ako imaš "sidra" na rukama... Barem tako kažu stručnjaci .

    Inače su statistike ubitačne, ima negde tačno, ali otprilike, spasioci imaju 10 minuta da te izvade - posle je ogromna verovatnoća da se unesrećeni ugušio - a treba doći, pronaći, iskopati :(.

    E sad, onaj ABS airbag ti daje šansu da ostaneš na površini - lepo zvuči .

    Super ti je link za ovaj AVAlung... Pročitaću.

  5. #35
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    [QUOTE=wlad;22554]
    Inače su statistike ubitačne, ima negde tačno, ali otprilike, spasioci imaju 10 minuta da te izvade - posle je ogromna verovatnoća da se unesrećeni ugušio - a treba doći, pronaći, iskopati
    Da tako kazu statistike i statistike kazu da sa avalungom mozes da prezivis puno duze od 10 minuta. Procitaces onu pricu na sajtu u kojem ih je trojcu-cetvoricu poklopila lavina....izvadjeni su poslje 20-tak minuta i samo onaj sa 'cjevcicom' je ostao ziv. "Divno" stivo za citanje

    Nego da se vratimo na temu "preporuka za skijanje"; vidim jutros osvanula reklama na ovom sajtu, za predsezonsko skijanje u: la norma, les menuires.....

    Ko da su procitali ovu jeremijinu temu i odma okacili svoju ponudu.
    Ono 10-dana Les Menuires (tj 3 doline) za nekih 540 evra, zvuci primamnljivo, ali od toga makar 3 dana otpada na putovanje. Osim toga ako se jeremija dobro potrudi naci ce preko interneta i jeftinije opcije za npr. les meunieres.
    Ne kazem puno jeftinije, ali 7 nocenja+skipas lesmenures moze naci do 200 evra, e sad ako dobro ekonomise sa hranom i picem (tj iste sto manje kupuje u samoj francuskoj) , i podjeli troskove goriva, moze da prodje jeftinije u sopstvenom aranzmanu. Samo valja kopat po internetu hehehe.

    btw. la Normu koju reklamiraju, bih preporucijo svima koji bi porodicno u Francusku na skijanje.
    to je prije svega 'car free' skicentar, dakle auto se ostavljaju van naselja, a u samom centru sela nema nikakvog saobracaja. "Selo " i nije selo, vec je apartmanski komplex, ali lijepo napravljen u, kako francuzi vole da podvuku, savojoskom stilu, dakle nema nebodera, nego krovovi na dvije vode isl....
    Tu je sve podredjeno djeci, zabaviste, skolice skijanja......
    La Norma je child-frienedly skicentar, i kolko ja znam nose epitet tzv. 'le ptit montagnard'. Sto znaci da je centar po francuskim standardima, jako dobro obezbjedjen za djecije potrebe, tj ima dovoljno aktivnosti za zabavu i zbrinjavanje djece (dok tate i mame skijaju okolo).
    Za tate i mame ima dovoljno skijanja. Nekih 60 km staza a gondola vuce do 2700 metara (dakle vazda imaju snjega), sto je specificno za la Normu je da je dobar dio skijalista pod sumom cak i preko 2000 metara, dakle kad skijas imas pomalo 'austrijski osjecaj'. Pretezno crvene piste. Za fanaticnije tate ili mame ima cak i solidnih offpiste terena.
    Super centar za porodicne ljudove!

    evo ga i linak: http://www.la-norma-location.com/nl/plus.php
    Izmenio/la Sapa; 14.09.2007 u 09:55.

  6. #36
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    zaboravih da dodam, ski-pas za La Normu vazi jedan dan i u ski-centru Valfrejus (i obrnuto; tako sam ja upozno la Normu ) to je dakle dodatnih 50 km skijanja . Meni licno mnogo bolje skijanje, jer ima sasso mange offpiste terena, ali je sam centar valfrejus puno manje podredjen 'djecijim radostima'. I jos nesto, La Norma nije tako daleko od 3 doline, tako da mislim da se od iz centra organzuju jednodnevu posjetu 3 doline, al ovo zadnje nisam siguran.

  7. #37
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.12.2005
    Lokacija
    Jagodina
    Godina
    45
    Poruke
    195

    Podrazumevano

    Ima li neko dodatnih informacija i o VAL CENIS?

  8. #38
    God country family powder Bajastrasni avatar
    Datum registracije
    31.12.2006
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    65

    Podrazumevano

    Sapa, ajde sa Manijacima u Madonnu?

  9. #39
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    hee, Baja-strasni hvala na pozivu! Prije svega mlogo mi daleko ta Maddona. Mora da je mocna i Madonna i ostatak Dolomita, ali nije moj prioritet. Na skijanje idem, standardno u januaru, sa standardnim ski-kompanjonima, standardno u Fr, ove godine ce biti jedna manje standardna destinacija, . jedno mjestasce na koje se lozim vec par godnina al nikako da tamo odem, cu prijavim na forumu cim bude definitivno bukirano, da unaprijed ne spominjem zbog uroka.
    Nego, neka "omladinsko-ferijalna organizacija" koja sebe naziva Magaradima ide bas polovinom decembra u.....Les Menuires (ako bude sve u redu i ne promjene plan) i ja im obecah,(da, ako sve bude oke), da cu da im se pridruzim na jedno par dana, to pod uslovom da ih ne naMagarcim, pa skoknem tih par dana u Austriju, hehehe, ali nemoj da cuju da imam tajni, rezervni plan
    Valjda ce vec biti prilika da se sretenmo negdje i razmjenimo iskustva i suvenire: sljivu, lozu, Jacka iz savezne drzave Tennessey, "transformatore", iglu i konac......
    Izmenio/la Sapa; 15.09.2007 u 22:50.

  10. #40
    God country family powder Bajastrasni avatar
    Datum registracije
    31.12.2006
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    65

    Podrazumevano

    Sapa, meni je januar preliminarno zauzet jer za raspust vodim cerku na Kop, malo da radi sa nekim trenerima, nista too advanced, ali bolje radi sa njima neko sa tatom, naravno. Za mart sam obecao Manijacima da cu da im uvelicam skijanje u Francuskoj, ali je zato februar otvoren za (porodicno) skijanje. U principu sam se izborio na poslu da svaki zimski mesec mogu da uzmem 1 nedelju neplaceno, tako da je to otprilike limit. Mada, ako je neko EXTRA skijanje, uvek ima dobre volje da se nekako ugura u program.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •